DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Zsolt Simon

Na takej platobnej agentúre bol Tibor Guniš, bol tam skôr než ja som nastúpil prvýkrát za ministra v tej chvíli čo ho prepustili (za Jahnátka, pozn.) zo Slovenska ako z pracovnej pozície na druhú deň nastúpil na rakúsku pôdohospodársku platobnú agentúru do porovnateľnej pozície.

Ministerské rodinkárstvo, potraviny a problémy polnohospodárov - 07.10.2013
Nepravda

Tibor Guniš pracoval na pozícií riaditeľa sekcie priamych podpôr v slovenskej pôdohospodárskej platobnej agentúre (PPA) minimálne od roku 2004. V PPA skončil v priebehu roku 2012, keďže sa vo výročnej správe za rok 2012 jeho meno už nenachádza. Z. Simon tvrdí, že Guniš mal byť v rakúskej platobnej agentúre byť okamžite prijatý na podobnú, čiže riaditeľskú funkciu. Vo výročnej správe rakúskej platobnej agentúry za rok 2012, ani v štruktúre agentúry z júla 2013 sa jeho meno neobjavuje. Inými slovami, buď Guniš nebol prijatý do rakúskej platobnej agentúry na porovnateľnej funkcii vôbec, alebo až po v auguste 2013, čo nie je ako uvádza Z. Simon: "v tej chvíli ako ho prepustili z PPA". Výrok preto hodnotíme ako nepravdivý. 

Demagog.SK zistil, že Tibor Guniš pracoval na pozícií riaditeľa sekcie priamych podpôr a zároveň sa podieľal na niektorých projektoch slovenskej pôdohospodárskej platobnej agentúre (PPA). Podľa výročnej správy za rok 2004 (s. 3), ktorá je najstaršia akú zverejňuje PPA, bol v roku 2004 Guniš riaditeľ sekcie priamych podpôr. 


Zsolt Simon bol v úrade prvýkrát od 16. októbra 2002. To či sa Guniš nachádzal v PPA už v čase nástupu Z. Simona sa úradu, sa nám nepodarilo zistiť.

Nepodarilo sa nám taktiež dohladať informáciu, kedy presne bol s Tiborom Gunišom ukončený pracovný pomer v PPA. Vo výročnej správe PPA za rok 2011 Tibor Guniš je vedený ako riaditeľ sekcie priamych podpôr. Vo výročnej správe 2012 už nie je. To znamená v v priebehu roku 2012 bol Guniš prepustený alebo odišiel sám. Podľa stránky APP ako aktuálny riaditeľ sekcie priamych podpôr figuruje Ľubomír Partika. 

Rakúska pôdohospodárska platobná agentúra sa volá AgrarMarkt Austria. Podľa organizačnej štruktúry júla 2013 sa Guniš nenachádza na riadiacej pozícií v rakúskej pôdohospodárskej platobnej agentúre. Meno Tibor Guniš sa nenachádza ani vo výročnej správe 2012 AgrarMarkt Austria.

Dátum zverejnenia analýzy: 06.10.2013
success
error