DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Fico

SMER-SD

My (SMER-SD, pozn.) sme boli principiálne proti privatizácii SPP (v roku 2002).

Kauza SPP - 23.09.2013
Pravda

Strana SMER-SD sa negatívne stavala k privatizácii SPP, ktorú presadzovali vtedajšie vládne strany. Vzhľadom na to, že SMER-SD dlhodobo bojovalo proti privatizácií strategických podnikov, výrok hodnotíme ako pravdivý.


TASR, 15. augusta 2003:

"Smer za absolútne neprijateľné, aby vláda SR pokračovala v procesoch, ktoré znamenajú absolútne zbavovanie sa kontroly a vplyvu štátu v strategických podnikoch. ..."Snažíme sa uvažovať dlhodobejšie. Nevnímame strategické podniky iba ako dobre vypasenú sliepku, ktorú treba podrezať, uvariť z nej polievku a zjesť ju," vysvetlil R. Fico."

V čase prípravy privatizácie Carga, strana SMER-SD deklarovala postoj proti privatizácií strategických podnikov.

"SMER – sociálna demokracia bol vždy a aj je proti predaju strategických podnikov, medzi ktoré svojím významom patrí nákladná železničná doprava."

SME, 11. novembra 2003:

"Privatizácia tzv. strategických podnikov, ľudovo označovaných aj ako „rodinné striebro“, je už dlho obľúbenou témou Roberta Fica. Fico ešte v minulom volebnom období prišiel s návrhom ústavného zákona o posilnení právomocí poslaneckej snemovne pri rozhodovaní o privatizácii strategických podnikov. Fico na sklonku roka 2001 (v čase prípravy privatizácie SPP, pozn.) žiadal, aby o predaji akcií monopolov rozhodovali občania v referende."

SMER-SD vyjadroval negatívne v čase privatizácie SPP, predovšetkým k tomu, že minoritný akcionár bude mať väčšinu v predstavenstve a rozhodovacie právomoci. 

Stanovisko strany SMER z roku 2002 cituje aj denník SME, 29.1.2002:

"Smer odmieta privatizáciu 49 % akcií SPP priamym prevodom, pri ktorej budú minoritnému vlastníkovi, ako to potvrdil aj podpredseda vlády pre ekonomiku I. Mikloš, odovzdané riadiace právomoci nad celým SPP."

Dátum zverejnenia analýzy: 22.09.2013
success
error