DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Peter Bročka

Nestraníci

Kolaudačné rozhodnutie ja, ako primátor nemôžem nepodpísať. Práve takýmto konaním by mohla vzniknúť teoretická škoda (...).

Trnava: komunálne voľby - 31.10.2018
Pravda

Kolaudačné rozhodnutie je dokument, ktorým sa presne určí, na aký účel a za akých podmienok sa môže stavba používať. Konanie je začaté na návrh stavebníka. Pokiaľ stavebník ako navrhovateľ predloží všetky podklady nevyhnutné pre vydanie kolaudačného rozhodnutia a stavba je dokončená a užívania schopná, správne orgány sú povinné každú vec vybaviť včas a bez zbytočných prieťahov. V záujme tohto cieľa správne právo procesné upravuje aj lehoty, v ktorých sú správne orgány povinné vydať rozhodnutie. Nakoľko stavebník splnil všetky náležitosti pre vydanie kolaudačného rozhodnutia, Mesto Trnava ako príslušný správny orgán a stavebný úrad bolo povinné vydať kolaudačné rozhodnutie, a toto v zmysle zákona o obecnom zariadení má povinnosť podpísať primátor. Výrok hodnotíme ako pravdivý.

Kolaudačnému rozhodnutiu predchádza kolaudačné konanie, ktoré vydáva obec v prenesenom výkone štátnej správy ako príslušný stavebný úrad na základe žiadosti staviteľa.Čiže po skončení realizácie výstavby alebo rozsiahlej rekonštrukcie je potrebné požiadať stavebný úrad o vydanie kolaudačného rozhodnutia, ak stavebný úrad od kolaudácie neupustil.

Podľa zákona č. 71/1967 Zb. (o správnom konaní) každé rozhodnutie vydané v správnom konaní musí mať v súlade s ust. § 47 ods. 5 okrem iného aj úradnú pečiatku a podpis s uvedením mena, priezviska a funkcie oprávnenej osoby. V zmysle ustanovení zákona č. 369/1990 Zb. o obecnom zriadení (§ 13 ods.4 písm. b, § 13 ods.5) starosta (primátor) vykonáva obecnú správu a je štatutárnym orgánom obce a tiež správnym orgánom v administratívnoprávnych vzťahoch.

Kolaudačné konanie je začaté na návrh stavebníka. Pokiaľ stavebník ako navrhovateľ predloží všetky podklady nevyhnutné pre vydanie kolaudačného rozhodnutia a stavba je dokončená a užívania schopná, správne orgány sú povinné každú vec vybaviť včas a bez zbytočných prieťahov. V záujme tohto cieľa správne právo procesné upravuje aj lehoty, v ktorých sú správne orgány povinné vydať rozhodnutie.

Stavebný úrad je povinný vydať kolaudačné rozhodnutie v jednoduchých veciach bezodkladne, najmä ak možno rozhodnúť na podklade dokladov predložených účastníkom konania, v ostatných prípadoch do 30 dní od začatia kolaudačného konania a v obzvlášť zložitých prípadoch najneskôr do 60 dní. Ak v stanovených lehotách nemôže rozhodnúť o vydaní kolaudačného rozhodnutia, je povinný upovedomiť o tom účastníkov konania a uviesť aj konkrétne dôvody.

Z uvedeného vyplýva, že ak stavebný úrad nenašiel žiadne závady a rozhodol sa kolaudačné rozhodnutie prijať, primátor tak musí konať v súlade s týmto rozhodnutím: "V zmysle § 49 zákona č. 71/1967 Zb. o správnom konaní v jednoduchých veciach, najmä ak možno rozhodnúť na podklade dokladov predložených účastníkom konania, správny orgán rozhodne bezodkladne.
V ostatných prípadoch, ak osobitný zákon neustanovuje inak, je správny orgán povinný rozhodnúť vo veci do 30 dní od začatia konania; vo zvlášť zložitých prípadoch rozhodne najneskôr do 60 dní; ak nemožno vzhľadom na povahu veci rozhodnúť ani v tejto lehote, môže ju primerane predĺžiť odvolací orgán. Ak správny orgán nemôže rozhodnúť do 30, prípadne do 60 dní, je povinný o tom účastníka konania s uvedením dôvodov upovedomiť."

V prípade, že by Mesto Trnava ako správny orgán nevydalo kolaudačné rozhodnutie, išlo by o nečinnosť správneho orgánu. Ak sú splnené všetky príslušné právne normy, musí vydať kolaudačné rozhodnutie, nemôže svojvoľne zo svojich súkromnoprávnych dôvodov nevydať takéto rozhodnutie. V opačnom prípade by proti takémuto konaniu mohli byť použité viaceré právne kroky, napríklad žaloba pre nečinnosť.

Dátum zverejnenia analýzy: 31.10.2018
success
error