DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Richard Rybníček

Nestraníci

Dnes vôbec nie je jasné, koľko bude výška škody (v kauze jama, pozn.), je len jasné, že sa budeme baviť o náhrade škody.

Trenčín: komunálne voľby - 29.10.2018
Pravda

V rámci kauzy Cellerovej jamy mesto Trenčín spoločnosti Tatra Real Trade už zaplatilo spolu 135 tisíc eur, medzi ktorými bolo vrátenie odplaty za vecné bremeno (64 tisíc eur) a úroky z omeškania (71 tisíc eur). Na základe verdiktu Ústavného súdu, okresný aj krajský súd rozhodli o uhradení škody zo strany mesta súkromnej spoločnosti, avšak výška bude stanovená až po dokazovaní jedotlivých položiek spoločnosťou Tatra Real Trade pred súdom. Mesto tiež zvažuje podanie celej kauzy Najvyššiemu súdu SR. Výrok Richarda Rybníčka hodnotíme ako pravdivý, keďže výška odškodného bude známa až po dokazovaní spoločnosti. 

Za začiatok kauzy je pokladaný rok 2008, kedy bola podpísaná zmluva mesta Trenčín so spoločnosťou Tatra real a.s., ktorej predmetom bolo vybudovanie podzemných garáží pri bývalom Dome armády. Na základe rozhodnutia Tatra real a.s. bol projekt určený dcérskej spoločnosti investora Tatra Real Trade a.s., ktorá neskôr figurovala ako žalobca.

Počas výstavby od kona roku 2008 boli nájdené zvyšky vonkajšieho mestského opevnenia Trenčína zo 17.storočia, ktoré Ministerstvo kultúry vyhlásilo za národnú pamiatku. Investor nebol ochotný zmeniť projekt kvôli pamiatke, od zámeru odstúpil a vymáhal od samosprávy odškodné. Začiatkom roka 2011 bol mestu doručený platobný rozkaz vo výške 1,2 milióna eur, ktorý vydal Okresný súd v Trenčíne na podnet súkromnej spoločnosti. 

Mesto sa odvolávalo na základe faktu, že spoločnosť Tatra Real Trade a.s. nemalo kompetencie na podanie žaloby, právomoc mala spoločnosť Tatra Real a.s., s ktorou mesto podpísalo zmluvu. Ďalším argumentom mesta bolo, že Krajský pamiatkový úrad upozornil investora pred podpisom zmluvy o tom, že plánovaná výstavba je v oblasti s veľkou pravdepodobnosťou výskytu archeologického nálezu.  

V júni 2012 Okresný súd rozhodol, že mesto nemusí zaplatiť spoločnosti odškodné. O dva roky neskôr dal za pravdu Okresnému súdu aj Krajský súd, ktorého odôvodnenie bolo, že mesto škodu nespôsobilo a tak nemusí dôjsť k zaplateniu 1,7 milióna eur ako náhradu za zmarenú investíciu. 

Súkromná spoločnosť sa obrátila na Ústavný súd, ktorý vyhovel sťažnosti investora a zrušil rozhodnutie Okresného súdu a Krajského súdu v Trenčíne. Podľa tohto rozhodnutia Ústavného súdu v auguste 2018 okresný aj krajský súd uznali, že mesto musí uhradiť škodu spoločnosti, ktorej výška však bude stanovená až po dokazovaní na súde.

Podľa slov primátora Rybníčka "samospráva už spoločnosti zaplatila 230-tisíc eur, tento týždeň (16. august 2018, pozn.) ďalších 135-tisíc eurFirma však žiada odškodné vo výške 1,6 milióna eur, čo sú náklady, ktoré jej vznikli pri príprave a realizácii stavby, na to sa ešte nabaľuje zmarený zisk a úroky z omeškania." Ďalej dodal: „Bavíme sa o sumách od dvoch do štyroch miliónov eur a bude to ohrozovať chod mesta.

Mesto Trenčín tiež zvažuje podať vec Najvyššiemu súdu SR. 

Dátum zverejnenia analýzy: 29.10.2018
success
error