DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Veronika Remišová

Za ľudí

Dnes máme najnižšiu dôveru zo všetkých členských krajín EÚ, každý druhý človek nedôveruje polícii. Tá dôvera je nižšia ako v Albánsku.

Bugár a Remišová v SRO - 09.09.2018
Pravda

Prieskum štatistického úradu EÚ (EUROSTAT), vo svojom poslednom meraní z marca 2018 ukazuje, že na Slovensku polícii nedôveruje až 55,1% obyvateľov a iba 38% opýtaných dôveruje tejto inštitúcii. V porovnaní s ostatnými krajinami EÚ je dôvera v políciu na Slovensku najnižšia a je o 12 percentuálnych bodov nižšia než v Albánsku, ktoré je prieskume štyri priečky pred Slovenskom. Výrok hodnotíme ako pravdivý.

Iba 38% opýtaných dôveruje na Slovensku polícii. Naopak až 55% opýtaných jej nedôveruje.  V porovnaní s ostatnými krajinami EÚ je dôvera v políciu na Slovensku najnižšia. Priemerne v rámci EÚ dôveruje polícii 73%. V rámci krajín V4 má po Slovensku najhoršie čísla Poľsko (53%) . V Česku dôveruje polícii 67% a v Maďarsku 66% respondentov.

Výrok poslankyne Remišovej platí aj v porovnaní s uvedeným Albánskom. 50% albánskych respondentov uviedlo, že svojej polícii verí. Naopak 48% opýtaných polícii nedôveruje. Slovenská republika sa v oboch týchto ukazovateľoch umiestnila najhoršie.  

Dátum zverejnenia analýzy: 08.09.2018
success
error