DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Veronika Remišová

Za ľudí

Minimálne jedna vec sa potvrdila. Potvrdil a potvrdilo ju ministerstvo zahraničných vecí, aj ministerstvo vnútra, že sme klamali našim partnerom, klamali sme teda aj Nemcom, ale hlavne klamali sme Poliakom, že na palube lietadla je minister vnútra, ktorý tam nebol.

Bugár a Remišová v SRO - 09.09.2018
Pravda

Výrok hodnotíme ako pravdivý, hoci ministerstvo zahraničných vecí netvrdí priamo , že Slovenská republika klamala svojim partnerom ale, že podľa oficiálnych dokumentov sa na palube vládneho špeciálu mal nachádzať vtedajší minister vnútra Robert Kaliňák.  V konflikte s viacnásobnými vyjadreniami  exministra vnútra, že sa na palube nenachádzal, teda možno tvrdiť , že Slovensko klamalo poľskej strane.

Minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák v písomnej odpovedi zaslanej poslancom Zahraničného výboru NR SR uvádza, že v deň preletu vládneho špeciálu ponad územie Poľska, bol upravený jeho oficiálny dôvod. Už nemalo ísť o „prepravu ministra pre vnútornú bezpečnosť Vietnamu“ ale o „prepravu ministra vnútra Slovenskej republiky s delegáciou na pracovnú cestu do Ruska“. Ministerstvo však na explicitnú otázku, či sa na palube exminister nachádzal, odpovedalo, že bol uvedený v žiadosti a nie je vecou ministerstva zahraničných vecí kontrolovať obsah podkladov, pretože pri žiadosti o prelet sa uvádza len hlavná osoba, v tomto prípade exminister vnútra. Nie je pritom potrebný menný zoznam pasažierov. Ministerstvo zahraničných vecí zverejnilo tento list na svojej oficiálnej facebookovej stránke.

Robert Kaliňák viackrát tvrdil, že na palube vládneho špeciálu nebol a v rozhovore pre Aktuality.sk sa vyjadril, že nebol ani len na letisku. V tomto bode by bolo možné tvrdiť , že Slovenská republika klamala svojho poľského partnera, pretože podľa vlastných slov ale i oficiálneho vyjadrenia rezortu sa tohto preletu exminister vnútra nezúčastnil, hoci poľská strana dostala oficiálnu žiadosť o prelet jeho osoby.  

V tomto prípade máme k dispozícii dve oficiálne stanoviská, ktoré sa navzájom vylučujú. Preto možno tvrdiť, že Slovensko nehovorilo  Poliakom pravdu o preprave exministra vnútra.  Ministerstvo zahraničných vecí  potvrdzuje, že oficiálne šlo z pohľadu Poľska o prelet slovenského ministra vnútra. Pokiaľ teda vychádzame z viackrát opakovaného stanoviska, že exminister Kaliňák na palube nebol, potom naozaj bola Poľská strana oklamaná.

Vyhlásenie ministerstva vnútra, ktoré by potvrdzovalo, že Slovenská republika klamala poľskej alebo nemeckej strane neexistuje. Existujú vyhlásenia ministerstva vnútra a exministra vnútra, v ktorých sa tvrdí, že unesený Vietnamec sa nenachádzal na palube nášho vládneho špeciálu. Práve toto sú tvrdenia, ktoré nemecká strana spochybňuje. Nemecké média rovnako spochybňujú vyhlásenie ministerky vnútra, že o únose sa Slovenská republika oficiálne dozvedela v januári tohto roka. Žiadosť o právnu pomoc v tomto prípade totiž nemecká strana poslala už v septembri 2017.

Dátum zverejnenia analýzy: 08.09.2018
success
error