DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Ľubica Laššáková

SMER-SD

... dokonca v referende, ktoré bolo na tému, či koncesionárske poplatky áno alebo nie, sa obyvatelia jednej vyspelej európskej krajiny vyjadrili, že áno.

Ministerky na TA3 - 09.04.2018
Pravda

Ministerka Laššáková vo svojom výroku mieri na referendum, ktoré sa 4. marca 2018 uskutočnilo vo Švajčiarsku. Švajčiari rozhodovali o zrušení resp. zachovaní koncesionárskych poplatkov za verejnoprávny rozhlas a televíziu, ktoré vysielajú v štyroch jazykoch krajiny. Predmetná otázka znela, či sú občania za zrušenie koncesionárskych poplatkov. Až 71,6 percenta oprávnených voličov hlasovalo za "nie", teda boli za zachovanie koncesionárskych poplatkov. Výrok hodnotíme ako pravdivý.


Švajčiari v referende jasne odmietli zrušenie koncesionárskych poplatkov za verejnoprávny rozhlas a televíziu. Proti ich zrušeniu hlasovalo 71,6 percenta oprávnených voličov. Švajčiari v tomto referende zároveň odsúhlasili (84,1 percenta hlasov) zachovanie dane z pridanej hodnoty a priame federálne dane, ktoré sú dvoma hlavnými zdrojmi príjmov Švajčiarskej konfederácie. Volebná účasť presiahla 54 percent, čo je viac než priemer posledných rokov (45 percent).Domácnosti vo Švajčiarku posielajú ročne až 451,10 frankov (v prepočte 391,85 eura, teda 32,65 eura mesačne ) spoločnosti Billag, ktorá je vyberaním koncesionárskych poplatkov v krajine poverená. Podľa kritikov, ktorí si pomocou iniciatívy "No Billag" vymohli konanie referenda, je čiastka príliš vysoká.

Dátum zverejnenia analýzy: 09.04.2018
success
error