DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Veronika Remišová

Za ľudí

...pri obrovskom eurofondovom škandále, najväčšom eurofondovom škandále v histórii Slovenska, ktorý sme mali počas leta. Vtedy nám komisia napísala varovný list, čo je veľmi vážne, a tie eurofondy doteraz sú stopnuté.

Remišová a Pellegrini v O5M12 - 12.03.2018
Pravda

Veronika Remišová vo svojom výroku hovorí o škandále s eurofondmi, ktoré boli vyčlenené na výskum, vedu a inovácie z leta 2017. Cez eurofondy sa mali podporiť projekty na výskum slovenských vedcov. Výskumné univerzity predpokladali, že peniaze sa prerozdelia im, avšak peniaze z tejto výzvy nedostala ani jedna výskumná agentúra, ani Slovenská akadémia vied. Namiesto toho výzvy vyhrali podozrivé schránkové firmy. Pravdou je aj spomínaný varovný list, ktorý Európska komisia naozaj zaslala vtedajšiemu ministrovi Plavčanovi. Týmto listom nám Brusel finančné zdroje mierené na výskum stopol. V prípade týchto škandálov z leta 2017 išlo celkovo o 600 miliónov eur. Ďalšie známe a veľké eurofondové kauzy, ako napríklad kauza Babindol, kde šesť firiem získalo približne 8 miliónov eur z eurofondov, sumou sa ani nepriblížili k veľkosti kauzy okolo eurofondov pre výskum a vývoj. Výrok hodnotíme ako pravdivý.


Celá kauza z leta 2017 spočívala v pochybnom prerozdeľovaní finančných prostriedkov, ktoré mali podporiť projekty na dlhodobý a strategický výskum slovenských vedcov. Slovenské univerzity, ktoré sa venujú výskumu očakávali, že financie z EÚ pôjdu do ich vedeckých parkov, ktorých na Slovensku je celkovo jedenásť. Nakoniec peniaze z tejto výzvy nedostala ani jedna výskumná agentúra, ani Slovenská akadémia vied. Naopak schválené boli projekty pochybných schránkových firiem. Problém bol aj s hodnotiteľmi projektov, keďže vo viacerých prípadoch sa stalo, že projekty hodnotili ľudia, ktorí s odborom nemali žiadne skúsenosti. Ako príklad uvádzame prípad, ktorý uviedol Denník N, kedy projekt za 23 miliónov eur na zabezpečenie trvalej udržateľnosti oceliarskeho priemyslu na Slovensku hodnotil kardiológ. Okrem toho boli medzi hodnotiteľmi ľudia, čo boli zjavne v konflikte záujmov. Napríklad manažér z Výskumného ústavu zváračského hodnotil výzvu, do ktorej sa prihlásil aj ústav, ktorý ho zamestnáva.

Výrok hovorí aj o takzvanom varovnom liste (warning letter), ktorý na Slovensko zaslala Európska komisia. V ňom žiadala, aby sa preverili pochybné výzvy na vedu a informovala aj o tom, že eurofondy nepreplatí, kým nebude ukončená kontrola výberového procesu a nebudú prijaté primerané nápravné opatrenia. „Európska komisia ním zastavila platby v štyroch dotáciách, kým sa celá vec neprešetrí.“ vysvetlila vedúca tlačového a politického oddelenia Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Jana Cappello pre HN. Celá vec bola o to vážnejšia, že sa čerpanie nezastavilo len v dvoch kritizovaných výzvach, ale vo všetkých štyroch.

Dátum zverejnenia analýzy: 11.03.2018
success
error