DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Peter Kažimír

SMER-SD

Toto nie je definitívna podoba zákona (o poistnom dani, pozn.). My máme vyše 250 pripomienok (...).

Kažimír o ekonomickom raste - 12.02.2018
Pravda

Novú daň z poistiek, ktorá by mala nahradiť súčasný 8-percentný odvod z neživotného poistenia, chce rezort financií zaviesť už v októbri 2018. Na návrh zákona smerovalo doteraz celkovo 247 pripomienok, čo znamená len minimálnu odchýlku od čísla 250 spomenutých ministrom financií. Výrok hodnotíme ako pravdivý. 

Odvod z neživotného poistenia v súčasnej podobe čoskoro skončí a nahradí ho daň z poistenia, ktorá vyšla z dielne Ministerstva financií SR a platiť bude od októbra 2018. Na novej dani z poistenia by sa malo ročne vybrať 57 miliónov eur, za rok 2018 by to bola suma 14 miliónov eur, keďže nová daň bude platiť až od októbra.

Na návrh zákona k dani z poistenia smerovala aj hromadná pripomienka, ktorú iniciovali INESS (Inštitút ekonomických a spoločenských analýz), Konzervatívny inštitút M. R. Štefánika a Občiansko konzervatívna strana. Podľa ich vyjadrení bude mať nová daň negatívny vplyv na podnikateľské prostredie, zvýši daňové zaťaženie obyvateľstva a poisťovniam prinesie zvýšenú administratívnu záťaž. Požiadavkou tejto hromadnej pripomienky je nezavádzať daň z poistenia a zrušiť aj odvod z poistného. Daň nepodporuje ani Slovenská asociácia poisťovní (SLASPO). Všetky pripomienky v kompletnom znení sú dostupné na stránke Slov-Lex.

Dátum zverejnenia analýzy: 11.02.2018
success
error