DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Peter Kažimír

SMER-SD

...takzvaná daň z poistenia nahrádza (poistný, pozn.) odvod, ktorý bol zavedený len od 1. januára minulého roku a proti tomuto odvodu bol obrovský odpor zase medzi poisťovňami.

Kažimír o ekonomickom raste - 12.02.2018
Pravda

Ministerstvo financií chce od októbra 2018 zaviesť novú daň z poistenia. Tá má nahradiť 8 % odvod na neživotné poistenie, ktorý bol zavedený 1. januára 2018. Slovenská asociácia poisťovní (SLASPO) označila odvod za likvidačný a v spolupráci s agentúrou Seesame odštartovali kampaň proti tomuto navrhovanému opatreniu. Návrh zákona sa aktuálne nachádza v pripomienkovom konaní.Výrok hodnotíme ako pravdivý. 


Slovenské poisťovne museli od januára 2017 rátať s novým odvodom z neživotného poistenia vo výške 8 percent z ich tržieb. Poisťovne začali zdražovať niektoré druhy neživotných poistiek a zvýšilo sa aj havarijné a cestovné poistenie. Zmeny sadzieb v neživotnom poistení sa vo väčšine poisťovní dotkli najmä cestných dopravcov. Poisťovne boli vlani s novým odvodom nespokojné. Označili ho za likvidačný a SLASPO (Slovenská asociácia poisťovní) odštartovala kampaň proti odvodu z neživotného poistenia. Cieľom bolo získať nesúhlas verejnosti so zámerom vlády.

Odvod z neživotného poistenia však v súčasnej podobe podľa plánov ministerstva financií skončí a nahradí ho daň z poistenia, ktorá by mala platiť od októbra 2018. Na rozdiel od odvodu platiť sa bude aj zo životných poistiek. Ministerstvo financií na zvyšovanie cien poistenia nevidí dôvod, pôjde totiž len o nahradenie odvodu daňou v rovnakej výške. Na novej dani z poistenia by sa malo ročne vybrať 57 miliónov eur, za rok 2018 by to bola suma 14 miliónov eur, keďže nová daň bude platiť až od októbra.

SLASPO je však opäť kritické voči dani, podobne ako to bolo pri zavedení odvodu. Novú daň z poistenia nepodporuje a nepriaznivo vnímajú aj rozšírenie dani na životné poistenie. Návrh zákona o novej dani podľa poisťovní len prehĺbi existujúce problémy. Proti novej dani sa postavila aj opozičná politická strana SaS. Podľa nich nová daň zbytočne zaťaží mladé rodiny či ľudí s nízkymi príjmami.

Dátum zverejnenia analýzy: 11.02.2018
success
error