DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Peter Kažimír

SMER-SD

Je tu rozhodnutie jedno z globálnych alebo veľkých automobiliek z Veľkej Británie, ktorá dokonca aj po ohlásení brexitu potvrdila rozhodnutie investovať.

Kažimír o ekonomickom raste - 12.02.2018
Pravda

Minister financií mal na mysli pravdepodobne britskú automobilku Jaguar Land Rover, ktorá v roku 2015 po dohode a podpísaní investičnej zmluvy s vládou oznámila príchod na Slovensko s vybudovaním závodu pri Nitre. Táto automobilka, v poradí štvrtá na Slovensku, oznámila svoj príchod ešte pred vystúpením Veľkej Británie z Európskej únie. Výroba by v nitrianskom závode mala začať už tento rok a Jaguar Land Rover dokonca oznámil, že má v pláne zamestnať až 6 tisíc ľudí a rozšíriť svoj závod. Výrok hodnotíme ako pravdivý.

V prvej fáze výroby na Slovensku by mal Jaguar Land Rover zamestnať 3 tisíc ľudí, vyrábať 150-tisíc automobilov ročne. V druhej fáze majú čísla narásť. Automobilka plánuje okrem závodu pre výrobu automobilov pristaviť aj objekt na montáž batériových modulov, čím by sa skladové priestory pri Nitre zväčšili z plochy pôvodných 64-tisíc kilometrov štvorcových na 75-tisíc kilometrov štvorcových.

Otázky ohľadom pôsobenia a investícií automobilky Jaguar Land Rover sa objavili po britskom referende o vystúpení z Európskej únie. Prevádzkový riaditeľ Jaguar Land Rover na Slovensku, Alexander Wortberg však ubezpečil, že na zámeroch britskej automobilky brexit nič nezmení. Automobilka sa aj napriek brexitu má držať svojich plánov a dodržať plánový začiatok výroby koncom roka 2018. Firma ohlásila nábor zamestnancov v októbri 2017.

Dátum zverejnenia analýzy: 11.02.2018
success
error