DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Peter Kažimír

SMER-SD

...mali sme spolu rokovanie minulý týždeň (s ministerkou pôdohospodárstva, pozn.). Dohodli sme sa potom sme mohli aj verejne oznámiť, že sme sa dohodli na dodatočných 30 miliónov eur, ktoré pôjdu na konkrétnu podporu takých odvetví pôdohospodárstva, na ktoré nestačia európske fondy alebo ten princíp väčšej efektívnosti európske fondy nestačia riešiť.

Kažimír o ekonomickom raste - 12.02.2018
Pravda

Dotácie pre pôdohospodárov spomenuté Kažimírom sa týkajú projektu Zelená nafta, ktorý sa po spoločnom oznámení ministra financií Kažimíra a ministerky pôdohospodárstva Matečnej 30. januára 2018 posunul do realizačnej fázy. Pri aplikácii projektu nepôjde o automatickú celoplošnú dotáciu, ale o podporu odvetví poľnohospodárstva náročných na pestovateľské postupy vo výške 30 miliónov eur. Tento výrok hodnotíme ako pravdivý. 

Projekt Zelenej nafty sa zameriava na zabezpečenie zníženej spotrebnej dane na spotrebnú naftu pre slovenských pôdohospodárov. Tento projekt nebude aplikovaný automatickou celoplošnou dotáciou, ale pôjde o podporu odvetví poľnohospodárstva, ktoré sú náročné na pestovateľské postupy, ako napríklad špecializovaná rastlinná výroba a špeciálna živočíšna výroba. Obnovenie projektu Zelenej nafty by malo posilniť potravinovú sebestačnosť krajiny a zvýšiť zamestnanosť v regiónoch. Podľa vyjadrení premiéra Roberta Fica by sa k poľnohospodárom malo dostať 30 miliónov eur. Avizovanú sumu po rokovaní koaličných lídrov potvrdil na tlačovej konferencii 31. januára 2018 minister financií Peter Kažimír. 

Koncom novembra 2017 žiadala Rada poľnohospodárskych a potravinárskych samospráv navýšenie štátnej pomoci do odvetvia poľnohospodárstva. Rada poukázala na to, že napriek programového vyhlásenia vlády na roky 2016 až 2020, ktoré deklaruje poľnohospodárstvo a potravinárstvo ako strategické odvetvia hospodárskej politiky, vláda schválila štátnu pomoc vo výške iba 1 milióna eur. Po rokovaní s predsedom NR SR Andrejom Dankom Rada dostala prísľub, sprostredkovane aj od premiéra Fica, že na dotačný schému "zelená nafta" dostanú poľnohospodári zľavu na spotrebnú daň v rozsahu 20 až 40 miliónov. 

Dátum zverejnenia analýzy: 11.02.2018
success
error