DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Boris Kollár

SME RODINA

S Čechmi vieme povedať, tam dávajú okolo 80 miliónov, na túto zelenú naftu. Oni to majú už zavedené.

Kollár a Bugár v RTVS - 05.02.2018
Nepravda

Vláda Českej republike v roku 2014  zákonom podporila poľnohospodárov pracujúcich so živočíšnou výrobou, tzv. zelenou naftou. Ide o formu daňovej výnimky, na ktorú majú títo poľnohospodári nárok, nie o štátne dotácie. Podľa odhadov na rok 2017 predstavovala táto dotácia pre český rozpočet výdavok vo výške 1,3 miliárd českých korún, v prepočte približne 52 miliónov eur. Výrok Borisa Kollára hodnotíme ako nepravdivý. 

V zákone o spotrebných daniach (353/2003 Sb.) sa v paragrafe 57, bod 1 uvádza, že "Nárok na vrácení daně vzniká osobě podnikající podle zákona upravujícího zemědělství, která provozuje zemědělskou prvovýrobu, nebo osobě, která provádí hospodaření v lese podle lesního zákona. Podmínkou nároku na vrácení daně je, že tato osoba nakoupila minerální oleje (...) za cenu obsahující daň nebo tyto oleje vyrobila a tyto nakoupené nebo vyrobené minerální oleje prokazatelně použila pro zemědělskou prvovýrobu nebo pro provádění hospodaření v lese. (...)"

Na Slovensku bola podpora tzv. zelenej nafty zrušená zákonom č. 492/2010 Z.z. s účinnosťou od 1. januára 2011. Od minulého roka sa rozpráva o opätovnom zavedení zelenej nafty. 

Súčasný návrh vlády a Ministerstva poľnohospodárstva SR je totožný s praxou prevereným opatrením v susednej Českej republike. V praxi to vyzerá tak, že čím vyšší podiel živočíšnej výroby, tým vyššia „vratka“ dane. Ako to uviedla aj ministerka pôdohospodárstva Matečná: "Zelenou naftou vo výške 30 miliónov eur podporíme špeciálnu a špecializovanú rastlinnú výrobu a živočíšnu výrobu, ktorá si vyžaduje viac ručnej práce a zvyšuje diverzitu pestovaných plodín. Plodiny ako kukurica, repka, pšenica, či slnečnica nepodporíme. Podporou živočíšnej výroby zároveň zvýšime objem vyprodukovaného hnoja, a tým pomôžeme udržiavať úrodnosť pôdy".

Ako o tom na začiatku januára 2018 písal aj portál Trend.sk: "Na rozdiel od minulosti má byť nový systém zelenej nafty aj imúnnejší voči podvodom. Niekedy sa nafta pre farmárov farbila na červeno. Často sa s ňou ale kšeftovalo a predávala sa aj na iné účely a štát prichádzal o dane. Po novom ministerstvo pôdohospodárstva spolu s ministerstvom financií uvažujú o vratkách spotrebných daní. Farmárom sa vrátia spotrebné dane za naftu až po podrobnom preskúmaní, či ju využili iba na to, na čo mohli."

Dátum zverejnenia analýzy: 04.02.2018
success
error