DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Béla Bugár

MOST-HÍD

Teraz sme našli ďalších 30 miliónov eur (pre poľnohospodárov, pozn,). Z tých 30 miliónov, to je dôležité vedieť, že to nebude celoplošne, budú niektorí kričať lebo dostanú len tí, ktorí fakticky vytvárajú pracovné miesta...

Kollár a Bugár v RTVS - 05.02.2018
Zavádzajúce

30 miliónov eur predstavuje sumu, ktorú Robert Fico spolu s koaličnými partnermi (Béla Bugár, Andrej Danko) prisľúbil slovenským poľnohospodárom vo forme tzv. zelenej nafty. Projekt zelenej nafty je jednou z priorít Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR na rok 2018. Poľnohospodárom umožní získať vratky spotrebnej dane za naftu. Podmienky na získanie zelenej nafty budú prísne regulované. Dostanú sa k nej len poľnohospodári, ktorí pracujú v odvetviach, v ktorých je perspektíva vzniku nových pracovných miest. Minister financií Peter Kažimír po rokovaniach s ministerkou pôdohospodárstva Gabrielou Matečnou uviedol na tlačovej konferencii zo dňa 31. januára 2018, že projekt zelenej nafty sa posúva do realizačnej fázy: „Potvrdzujem, že uvoľníme v najbližších dňoch 30 mil. eur pre kapitolu pôdohospodárstva.“ Napriek tomu stále nie je jasné, odkiaľ a ako sa zelená nafta bude financovať. Financovanie zo strany štátu by totižto Európska komisia mohla považovať za neoprávnenú štátnu pomoc. Pre zatiaľ nejasnú realizáciu projektu výrok hodnotíme ako zavádzanie.

S návrhom zelenej nafty prišiel ešte v novembri 2017 Andrej Danko. Ten na rokovaní s predstaviteľmi Rady poľnohospodárskych a potravinárskych samospráv a ministerkou pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabrielou Matečnou prisľúbil sprostredkovane od predsedu vlády Roberta Fica, že z mimorozpočtových zdrojov pôjde v roku 2018 na zelenú naftu 20 až 40 miliónov eur. V rozpočte na rok 2018 sa na projekt zelenej nafty vyčlenil následne iba 1 milión eur (Hlavná kniha, s. 92). V januári 2018 ministerka pôdohospodárstva avizovala, že výška podpory nie je definitívna.

Na rokovaní vlády zo 17. januára 2018 bol schválený návrh Matečnej novely, ktorý rieši podmienky poskytovania podpory v poľnohospodárstve formou prechodných vnútroštátnych platieb. Náklady na realizáciu návrhu ministerstvo vyčíslilo na 19 miliónov eur, financovať sa má zo štátneho rozpočtu.

Projekt zelenej nafty nie je celkom nový, lacnejšiu naftu mohli pôdohospodári kupovať ešte pred vstupom Slovenska do Európskej únie. Už vtedy sa objavili pochybnosti, či sa nafta skutočne používa na poľnohospodárske účely. Terajší návrh z roku 2018 by mal byť proti podvodom imúnnejší. Peniaze vo forme vratiek spotrebnej dane sa vrátia iba tým poľnohospodárom, ktorí preukážu, že naftu nezneužili na súkromné účely.

Prísnejšie bude aj prerozdelenie podpory. Podporované budú agrosektory, ktoré vytvárajú nové pracovné miesta, hlavne živočíšna výroba, produkcia zeleniny či ovocinárstvo. Podpora sa naopak nedostane k pestovateľom obilnín a olejnín.

Dátum zverejnenia analýzy: 04.02.2018
success
error