DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Kaliňák

SMER-SD

Vy (strana SaS, pozn.) hovoríte, Vy máte geniálny návrh spojiť, prepojiť komunitné centrum so sociálnym podnikom, aby vzájomne fungovali. Veď to sme presne v Krompachoch urobili.

Nicholsonová a Kalinák v O5M12 - 22.01.2018
Pravda

SaS vo svojom programe navrhuje naviazanie dávok z hmotnej núdze na prácu vykonanú napríklad aj v komunitných centrách, ale nikde v ich programe nie sú spomenuté v tejto súvislosti sociálne podniky. Taktiež správne minister Kaliňák podotkol, že podobný princíp už funguje aj v Krompachoch. Preto považujeme tento výrok za pravdivý.

Komunitné centrum od roku 2015 ponúka obyvateľom tejto obce možnosť pracovať v rámci jeho štruktúr.

Program SaS:
  • V zákone rozšírime a explicitne pomenujeme možnosti aktivačných alebo verejnoprospešných prác, na vykonávaní ktorých človek v hmotnej núdzi bude môcť vlastnou aktivitou získať od štátu aktivačný príspevok v rôznej výške v závislosti od vykonanej práce.
  • Za aktivitu odmenenú finančným príspevkom bude možné považovať rôzne činnosti pre komunitu, najmä pre deti – organizovanie voľnočasových aktivít, aktivity pre komunitné centrum, upratovanie obce, ale aj úsekov mimo obce, čistiace a udržiavacie práce popri diaľniciach, pomocné práce na poliach, stráženie úrody, protipovodňové aktivity, značenie turistických chodníkov, práca v štátnych lesoch, obnova, opravy, rekonštrukcie budov verejnej a štátnej správy, národný projekt obnovy dediny, asistentské práce v profesionálnej armáde, asistentské práce na školách, v nemocniciach a podobne.

Tzv. Sociálne podniky, je druh podnikania, ktorí okrem zisku sa snaží mať aj pozitívny dopad na svoje okolie a spoločnosť. Ide o termín ktorí ešte nemá legislatívnu definíciu, ale často sa spomína ako možné riešenie nezamestnanosti pre sociálne vylúčené spoločenstvá. 

Keďže SaS navrhuje kroky vo svojom programe ktoré pripomínajú čo minister Kaliňák navrhuje a zároveň komunitné centrum v Krompachoch ponúka zamestnanie pre ľudí zo sociálne vylúčených spoločenstiev, tak môžme tento výrok označiť za pravdivý.

Dátum zverejnenia analýzy: 21.01.2018
success
error