DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Kaliňák

SMER-SD

... Ústavný súd sa naposledy, majú dva zákroky, ktoré neustále spomínajú a to je Moldava nad Bodvou a Vrbnica. Vo Vrbnici stíhame šéfa zákroku, to znamená, že vieme, keď nastane chyba, že policajné zložky fungujú, a v Moldave nad Bodvou sa vyjadril Ústavný súd jasne, že to bolo absolútne preverené a niet žiadnych, ani najmenších pochýb, to citujem Ústavný súd: "Najmenších pochýb, o tom, že situácia bola v poriadku."

Nicholsonová a Kalinák v O5M12 - 22.01.2018
Pravda

Tvrdý zásah polície v rómskej osade v Moldave nad Bodvou v júni 2013 vyvolalo rozsiahle debaty a otázky o tom, či polícia pri danom zásahu svojou agresivitou pochybyla, alebo to bolo v medziach normy. Rovnako diskutabilným a diskutovaným prípadom je zásah polície v obci Vrbnica začiatkom apríla 2015, pri ktorom mali byť zranení viacerí Rómovia po neprimerane tvrdých zákrokoch. V prípade Vrbnice bolo vznesené obvinenie voči veliteľovi zásahu a začaté trestné stíhanie. Ústavný súd zas v prípade sťažnosti na policajnú brutalitu v Moldave nad Bodvou zamietol sťažnosť a nenašlo pochybnosti o zásahu. Výrok Roberta Kaliňáka považujeme za pravdivý.


Pri policajnom zásahu v Moldavu nad Bodvou malo utrpieť zranenia viacero osôb, dokonca vrátane detí. Do policajnej akcie vykonanej dňa 19. júna 2013 bolo zapojených 63 policajtov a počas akcie predvedených celkom 15 osôb - ôsmi na základe zistenia totožnosti, piati za účelom zdokumentovania priestupku a dve osoby pre podozrenie z trestného činu útoku na verejného činiteľa. Podľa hovorkyne polície došlo k použitiu donucovacích prostriedkov len voči osobám, ktoré neposlúchli výzvy polície a kládli aktívny odpor. Občianske združenie ETP Slovensko ale primeranosť zásahu spochybnilo. Ústavný súd Slovenskej republiky vo svojom uznesení (.pdf) odmietlo všetky sťažnosti ohľadom brutality zásahu. V uznesení sa píše: "podľa § 215 ods. 1 písm. a) Trestného poriadku zastavil trestné stíhanie pre skutok č. 4 uznesenia o začatí trestného stíhania pod ČVS: SKIS-15/OISS-V-2014 z 20. januára 2014 právne kvalifikovaný ako prečin ublíženia na zdraví podľa § 156 ods. 1, ods. 2 písm. a) Trestného zákona s poukazom na § 139 ods. 1 písm. a) Trestného zákona, lebo bolo nepochybné, že sa nestal skutok, pre ktorý sa viedlo trestné stíhanie..." (.pdf, s.3) Zásah však ostro kritizovala ľudskoprávna organizácia Amnesty International, ktorá postup považuje za porušovanie medzinárodných dohovorov o ľudských právach. Na protest pripravila aj petíciu. Bývalá verejná ochrankyňa práv Jana Dubovcová vyjadrila nesúhlas so zásahom v Moldave nad Bodvou. Postup inšpekcie ministerstva vnútra označila za neprijateľný.

Prípad v obci Vrbnica sa stal v apríli 2015. Podľa starostu obce malo byť pri pátracej akcii polície zranených viacero obyvateľov a  zo strany polície vyslovené aj rasistické oslovenia typu: "Pre mňa si len cigáň." Policajná akcia bola akciou košických policajtov a súčasť celokrajskej pátracej akcie s názvom 100, pri ktorom hľadanú osobu chytili na inom mieste. Zbitých podľa starostu obce malo byť 19 ľudí, polovica z nich mala byť prevezená do nemocnice kvôli modrinám. Obvinenie z prečinu marenia úlohy verejným činiteľom bolo vznesené voči veliteľovi policajného zásahu.

Dátum zverejnenia analýzy: 21.01.2018
success
error