DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Kaliňák

SMER-SD

Máme zazmluvnených 38 klientskych centier, ktoré sú už vo výstavbe, 78 materských škôl v celkovej hodnote 66 miliónov, (...).

Nicholsonová a Kalinák v O5M12 - 22.01.2018
Nepravda

Robert Kaliňák v tomto výroku tvrdí, že rezort vnútra má zazmluvnených 38 klientskych centier. Všetky dostupné údaje však hovoria o celkovom počte 79 plánovaných klientskych centier v rámci celého Slovenska. K dnešnému dňu už v plnej prevádzke funguje 55 z nich. Taktiež čo sa týka počtu materských škôl, ten nie je možné presne určiť, keďže v tomto programovom období bolo viacero projektov, kde v jednom nie sú dostupné všetky údaje schválených projektov a v druhom bolo úspešných celkovo 152 žiadostí. Preto výrok hodnotíme ako nepravdivý.

V súčasnosti sa na Slovensku nachádza a v plnej prevádzke funguje 55 klientskych centier. Podľa dostupných údajov by v konečnom dôsledku malo byť u nás celkovo 79 klientskych centier. Tým pádom chýba 24 klientskych centier, ktorých dobudovanie považuje rezort vnútra za prioritu roku 2018. V tomto roku by však podľa Hospodárskych novín mali byť otvorené iba tri z nich, ostatné sú v budovaní. V rámci projektu Meranie efektívnosti poskytovaných služieb verejnej správy, inštitucionálny rozvoj Klientskych centier a integrácie spätnej väzby klientov bolo z finančných prostriedkov EÚ z OP Ľudské zdroje vyčlenených 8 140 036,21 eur. 

Ministerstvo vnútra SR vyhlásilo 29. januára 2016 prvú výzvu na predkladanie projektov zameraných na rozširovanie kapacít materských škôl, či už formou rekonštrukcie alebo formou výstavby nových budov MŠ. Tieto výzvy sú súčasťou OP Ľudské zdroje. Celkovo sa uskutočnili štyri hodnotiace kolá, kde bolo prerozdelených 15 miliónov eur.
Rovnako boli vyhodnotené aj dve kolá žiadostí o príspevky z fondov EÚ na zvýšenie kapacít materských škôl. Celkovo bolo doteraz schválených 152 žiadostí za takmer 40 miliónov eur.


Dátum zverejnenia analýzy: 21.01.2018
success
error