DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Kaliňák

SMER-SD

Bývalá vláda, ktorej súčasťou bola aj pani podpredsedníčka parlamentu, boli ste na ministerstve práce, sociálnych vecí, ohlásila rómsku reformu ešte 10. októbra 2010. Po roku a pol potom konštatovala pani Nicholsonová, že áno, ani my sme nič neurobili, potrebovali sme štyri roky.

Nicholsonová a Kalinák v O5M12 - 22.01.2018
Zavádzajúce

Je pravdou, že Nicholsonová počas Radičovej vlády pôsobila na ministerstve práce a tiež i to, že bolo riešenie problematiky Rómov zámerom vlády. Presný dátum nejakého oficiálneho spustenia či ohlásenia rómskej reformy, ako uvádza Kaliňák, sme nenašli. Malo ísť však o dlhodobejšie opatrenia, ktoré sa podľa jej slov nepodarilo naplniť pre krátkosť času. Neurobili teda "nič" kvôli rozplánovaniu projektov na štvorročné obdobie. Kaliňákov výrok teda považujeme za zavádzajúci.

Jednou z priorít vlády Ivety Radičovej sa v roku 2010 stala Rómska otázka, ktorá sa dostala do jej programového vyhlásenia. Ambíciou bolo prijatie zákona o sociálne vylúčených spoločenstvách (SVS), vytvorenie projektu nultých ročníkov základných škôl či vytvorenie podmienok pre integráciou Rómov. Aj napriek komplexného prístupu Radičovej vlády k riešeniu rómskej otázky sa po 18 mesiacoch od vytvorenia vlády ukázalo, že väčšina riešení ostala len v deklaratórnej podobe. 

Nicholsonová v tomto období bola štátnou tajomníčkou ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny. V rozhovore pre Parlamentné listy  v roku 2017 uviedla: "Ja som prvá, ktorú mrzí, že sme nerobili niektoré veci rýchlejšie. A áno, neurobili sme nič, pretože sme tam boli rok a pol. Keby som dnes vedela, že budem mať šancu iba rok a pol presadzovať naše riešenia, tak to určite urobím rýchlejšie. Boli sme ale pripravení, že budeme vo vláde štyri roky a tak sme mali vypracovanú určitú časovú následnosť projektov."

Dátum zverejnenia analýzy: 21.01.2018
success
error