Nestraníci
50% ceny práce v priemere odchádza do štátneho rozpočtu rôznymi kanálmi.
Miroslav Beblavý má pod cenou práce na mysli celkové náklady zamestnávateľa na zamestnanca. Pojem cena práce sa označuje aj ako superhrubá mzda, ktorú tvorí súčet čistej mzdy zamestnanca a odvodov na sociálne a zdravotné poistenie. Podľa výšky aktuálnych sadzieb zaplatí zamestnávateľ na odvodoch do Sociálnej poisťovne 35,2 % z vymeriavacieho základu. Na preddavky na zdravotné poistenie ide ďalších 10 %. Celkovo teda 45,2 % ceny práce tvoria odvody na sociálne a preddavky na zdravotné poistenie. Keďže táto hodnota sa približuje 50-tim %, ktoré uvádza Beblavý, výrok hodnotíme ako pravdivý.
Sociálne poistenie je zadefinované v zákone č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení. Podľa § 2 tohto zákona sociálne poistenie tvorí „nemocenské poistenie ako poistenie pre prípad straty alebo zníženia príjmu zo zárobkovej činnosti a na zabezpečenie príjmu v dôsledku dočasnej pracovnej neschopnosti, tehotenstva a materstva; dôchodkové poistenie (tvorené starobným a invalidným poistením, pozn.); úrazové poistenie ako poistenie pre prípad poškodenia zdravia alebo úmrtia v dôsledku pracovného úrazu, služobného úrazu (...) a choroby z povolania; garančné poistenie ako poistenie pre prípad platobnej neschopnosti zamestnávateľa na uspokojovanie nárokov zamestnanca, na úhradu odmeny a výdavkov predbežného správcu (...) a na úhradu povinných príspevkov na starobné dôchodkové sporenie (...) nezaplatených zamestnávateľom do základného fondu príspevkov na starobné dôchodkové sporenie; a poistenie v nezamestnanosti ako poistenie pre prípad straty príjmu z činnosti zamestnanca v dôsledku nezamestnanosti a na zabezpečenie príjmu v dôsledku nezamestnanosti."
Výška sadzieb odvodov pre zamestnávateľov do Sociálnej poisťovne je uvedená v nasledujúcej tabuľke.
Výška sadzby sa počíta z vymeriavacieho základu, ktorým je vymeriavací základ zamestnanca. Minimálnou výškou vymeriavacieho základu je minimálna mzda, maximálna výška je stanovená na 6 181 eur.
Sadzba preddavkov zdravotného poistenia je pre zamestnávateľov 10 % z vymeriavacieho základu, v prípade, ak zamestnávateľ zamestnáva zdravotne postihnutú osobu, sa táto sadzba zníži na 5 %. Aj pri zdravotnom poistení sa vymeriavací základ zamestnávateľa počíta z vymeriavacieho základu zamestnanca. Pre rok 2017 minimálny ani maximálny preddavok nie je určený.
Pre samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO) je výška sadzieb odlišná. SZČO zaplatí na sociálnom poistení a preddavkoch na zdravotné poistenie až 47,15 % svojho príjmu, 33,15 % príjmu SZČO tvorí sociálne poistenie, zvyšných 14 % odchádza na preddavky na zdravotné poistenie.