DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Milan Krajniak

SME RODINA

...zamestnával (Kotleba, pozn.) na úrade svojich príbuzných, zamestnal tam pomaly všetkých členov svojej strany...

Kalinák, Bugár a Krajniak v O5M12 - 13.11.2017
Zavádzajúce

Počas úradovania Mariana Kotlebu ako predsedu BBSK pracovali na úrade BBSK Kotlebova manželka Frederika a bratia Martin a Marek. Krajniak však zavádza v druhej časti výroku o "pomaly všetkých členoch strany". Na úrade BBSK a spoločnostiach, ktorých zriaďovateľom je kraj bolo naozaj zamestnaných mnoho členov ĽSNS, pri ich straníckych štruktúrach sa však nedá hovoriť o pomaly všetkých členoch. Výrok preto hodnotíme ako zavádzajúci. 


Po úspechu v župných voľbách Kotleba začal obsadzovať na úrade BBSK či iných župných organizáciách. Na daný jav sa bližšie pozrela Transparency International, pričom uvádza, že do Banskobystrickej regionálnej správy ciest (BBRSC) boli vybratý neúspešní kandidáti ĽSNS (či už v parlamentných alebo župných voľbách)  – Kysel, Schlosár, Klein, Beluský, Kováč, Vágvölgyi či Kotlebov brat Martin. Niektorí straníci si taktiež privyrobili grafickou úpravou časopisu Náš kraj, ozvučovanie či opravu motorového vozidla. 

O tom, ako Kotleba zamestnáva členov svojej rodiny píše aj denník Pravda. V článku sa píše, že Kotlebova manželka Frederika nastúpila na pozíciu referentky pre oznamovanie protispoločenskej činnosti. Do funkcie finančného riaditeľa BBRSC pre investície a majetok dosadil Kotleba bez výberového konania svojho brata Martina, druhý brat Marek je na župnom úrade referentom pre vnútornú prevádzku. Na túto Kotlebovu politiku upozorňoval na portáli Aktuality aj Miroslav Beblavý. 

Taktiež denník Nový čas priniesol zoznam poslancov, kandidátov, či sympatizantov ĽSNS, ktorí sú zamestnaní v spoločnostiach zriaďovaných krajom. Nedá sa však hovoriť o "pomaly všetkých členoch". Aj keď sa nám nepodarilo získať údaj o počte členov ĽSNS, nájdeme však zoznam krajských a okresných predsedov čo značí vybudované stranícke štruktúry v regiónoch spolu s oveľa vyšším počtom členov.

Dátum zverejnenia analýzy: 12.11.2017
success
error