DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Milan Majerský

KDH

...lekári, ktorých skončí približne tisíc z lekárskych fakúlt na Slovensku (..) idú do zahraničia, na Slovensku ostáva približne 300 lekárov...

Volby 2017 PSK v RTVS - 26.10.2017
Nepravda

Zdravotnícka ročenka aj vyjadrenie predsedu Asociácie súkromných lekárov potvrdzuje, že priemerný počet absolventov lekárskych vied je okolo šesťsto-sedemsto. Niektoré odhady hovoria o minimálne polovici, niektoré o dokonca 70 % absolventov lekárskych vied, ktorí po ukončení školy odídu do zahraničia. Výrok Majerského hodnotíme ako nepravdivý.

Posledné oficiálne dostupné údaje o počte absolventov lekárskych vied na vysokej škole poskytuje Zdravotnícka ročenka (.pdf, s. 34) za rok 2015. Podľta tohto dokumentu bol počet absolventov lekárskych vied v danom roku na úrovni 848. 663 absolventov pochádzalo zo Slovenska, 185 absolventov bolo zo zahraničia.
Denník Pravda zverejnila údaje o absolventoch lekárskych fakúlt v roku 2016. Podľa týchto zistení bol počet absolventov 642.

Údaje ohľadne absolventov odchádzajúcich zo Slovenska zverejnil Inštitút finančnej politiky 9. januára 2017 (.pdf) s názvom "Odliv mozgov po slovensky". Údaje pochádzajú z obdobia 2010-2013 . V analýze sa uvádza, že "Najväčší únik mozgov je medzi absolventami lekárskych a technických fakúlt." Priemerný podiel odchádzajúcich absolventov na Lekárskej fakulte UK sa odhaduje na 21,4 %, na lekárskej fakulte v Martine na 19,4 % a na Lekárskej fakulte UPJŠ na 17,4 %. Z týchto fakúlt priemerne odišiel do zahraničia za tri roky každý piaty absolvent.
Článok zo stránky denníku Pravda ďalej píše: "Prezident Asociácie súkromných lekárov Marián Šóth odhaduje, že len asi polovica zo 600 každoročných absolventov štúdia medicíny pokračuje v ďalšom vzdelávaní alebo ide liečiť na Slovensku. Zvyšok odchádza do zahraničia alebo do firiem. Údaje Lekárskej komory sú ešte hrozivejšie. Podľa nich zostáva na Slovensku po absolvovaní medicíny zhruba 20 – 30 percent lekárov.".

Dátum zverejnenia analýzy: 25.10.2017
success
error