DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Milan Majerský

KDH

Tento závod, (Jaguar Land Rover,pozn.) a to povedali ekonómovia ako Valachy a Páleník, mal byť postavený na východe Slovenska

Volby 2017 PSK v RTVS - 26.10.2017
Pravda

Spoločnosť Jaguar Land Rover mala záujem postaviť nový závod pri Nitre už pred oficiálnym rozhodnutím o jeho umiestnení na Slovensku. Na základe vyjadrenia Viliama Páleníka, ktoré poslal na našu žiadosť, hodnotíme výrok ako pravdivý.

O príchode novej automobilky Jaguar Land Rover sa hovorilo od roku 2015. Britská spoločnosť si po rozhodnutí umiestniť nový závod na území strednej Európy vyberala medzi Slovenskom a Poľskom. Už vtedy bolo jednou z možností, že závod bude stáť pri Nitre. Vláda Slovenskej republiky 11. augusta 2015 podpísala so spoločnosťou Jaguar Land Rover memorandum o zámere postaviť závod pri Nitre. Premiér Fico sa po mimoriadnom rokovaní vlády vyjadril takto: „Podpísali sme významný dokument s britskou spoločnosťou Jaguar Land Rover, je to strategický krok k získaniu významnej investície.“

Spoločnosť Jaguar Land Rover sa definitívne rozhodla vybudovať nový závod na Slovensku a 11. decembra 2015 s vládou podpísala investičnú zmluvu. Generálny riaditeľ spoločnosti Ralf Dieter Speth pri podpise tvrdil, že pôjde o investíciu za 1,1 miliardy britských libier (asi 1,4 miliardy eur), a automobilka má zamestnať zhruba 2 800 ľudí. Prvé autá majú byť hotové už v roku 2018. Nový závod sa oficiálne podľa plánu začal stavať v roku 2016.

Milan Majerský správne tvrdí, že sa ekonómovia Viliam Páleník a Juraj Valachy vyjadrovali k téme nového závodu Jaguar Land Rover na Slovensku. Páleník z Ekonomického ústavu Slovenskej akadémie vied už v auguste 2015 spomína Nitru, ako oblasť kde bude stáť nový závod. Vo svojich vtedajších vyjadreniach príchod závodu uvítal (aj do oblasti Nitre), avšak pomerne kriticky sa vyjadril k spôsobe príchodu (príliš veľká štátna pomoc). Juraj Valachy, senior analytik Tatra banky, nespomína umiestnenie automobilky vôbec, zaoberá sa len dopadmi, ktoré môže mať nový závod na slovenskú ekonomiku.
Demagog.SK požiadal Viliama Páleníka o vyjadrenie k tejto otázke. Viliam Páleník vo svojej odpovedi v zásade súhlasil s tvrdením Majerského a svoj názor na problematiku zhrnul takto:
"1. Vo všeobecne považujeme za dobré že táto investícia prišla.
2, Považujem za nesprávne že dostala masívnu štátnu pomoc pri lokalizovaní do na Slovenské pomery bezproblémového regiónu.
3. Proti príchodu do Nitry bez štátnej pomoci nemám nič (ako napr Amazon do Serede).
4. Štátna pomoc mala byť podmienená príchodom do znevýhodneného regiónu, resp veľmi znevýhodneného regiónu. Nepodporujem zjednodušenú schému Západ - Východ, veľmi znevýhodnený je napr aj juh stredného slovenska, severovýchod východného Slovenska; ale napr Košice a spol sú velmi vyspelé, aj keď sú na východe Slovenska. "

Dátum zverejnenia analýzy: 25.10.2017
success
error