DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Milan Majerský

KDH

Ako náhle bola pri Levoči dobudovaná diaľnica, prišiel investor, ktorý tam v prvej fáze zamestnal 120 ľudí..

Volby 2017 PSK v RTVS - 26.10.2017
Zavádzajúce

Dobudovanie diaľnice pri Levoči koncom roku 2015 dopomohlo prilákať investora Helske s.r.o., ktorý sa zaviazal k tomu, aby v levočskom závode vytvoril až 120 pracovných miest do konca roka 2018. Nie sú zatiaľ verejne dostupné informácie o tom, koľko pracovných miest už reálne vzniklo. Demagog.SK požiadal Majerského, aby poskytol informácie o aktuálnom stave. Na základe doteraz známych informácií hodnotíme výrok ako zavádzanie.

Kompletný nový diaľničný úsek pri Levoči, ktorý odľahčil centrum mesta od veľkého množstva nákladných a osobných áut bol otvorený v decembri 2015. Podľa slov primátora Levoče Milana Majerského obyvatelia mesta novú diaľnicu vrúcne privítali: "Levoča si naozaj vydýchla, nastal taký epochálny moment, nastane obrovská zmena, čo sa týka dopravy u nás. Verím, že samotní Levočania si vydýchnu.“ Novootvorený úsek spája dva samostatne stavané úseky a má dĺžku 9,5 km. Súčasťou neho je aj diaľničný tunel, 11 mostov a diaľničný privádzač smerom k Levoči.

Investora, o ktorom hovorí Majerský v tomto výroku už raz v rozhovore spomenul a Demagog.sk jeho výrok označil za pravdivý. Do Levoče naozaj prichádza spoločnosť Helske s.r.o., ktorá sa zameriava na výrobu unikátneho stavebného materiálu s použitím nanotechnológie. Poslanci mestského zastupiteľstva 13.júna 2017 schválili investičnú dohodu a vedenie mesta následne podpísali so zástupcami investora nájomnú zmluvu aj zmluvu o budúcej kúpnej zmluve. Investor Helske s.r.o. má vytvoriť až 120 pracovných miest a závod nachádzajúci sa v tzv. Hnedej priemyselnej zóne má byť hotový do konca roka 2018. Primátor Levoče sa po podpise zmluvy vyjadril nasledovne: „To, že sa nám podarilo dohodnúť s firmou Helske považujem za veľké pozitívum. Je to spoločnosť, ktorá šetrí ľuďom energiu a životné prostredie. Okrem toho, si musíme bezvýhradne plniť záväzky, ktoré máme voči Hnedej priemyselnej zóne, potrebujeme do regiónu lákať kvalitných investorov a vytvárať pre ľudí, tu doma, stále viac atraktívnych pracovných miest. Aktuálne v tejto zóne prebieha archeologický výskum.“

Dátum zverejnenia analýzy: 25.10.2017
success
error