DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Milan Uhrík

Republika

Jaguár Landrover dostal investícu od štátu vo výške 650 mil eur. To ani Poliaci nedokázali prekonať takú výšku štátnej podpory.

Volby 2017 NRSK v RTVS - 21.10.2017
Nepravda

11. decembra 2015 automobilová spoločnosť Jaguar Land- Rover podpísala so slovenskou vládou investičnú zmluvu.Britsko-indická automobilka pre svoju investíciu rozhodovala medzi Slovenskom a Poľskom. Slovenská vláda sľúbila podporu vo výške 125 miliónov eur. Výrok preto označujeme za nepravdivý. 

Vtedajší Poľský podpredseda vlády Janusz Piechocinski už v auguste 2015 povedal pre agentúru Reuters, že Slovensko ponúklo vysoké štátne dotácie, ktorým Poľsko nedokázalo konkurovať. „Slovensko bolo pripravené platiť oveľa viac, ako by sme mohli zabezpečiť my z nášho rozpočtu,“ povedal.

Jaguar Land — Rover otvára na Slovensku prvú prevádzku v rámci pevninskej Európy. Ide o celkovú investíciu v hodnote 1,1 miliardy britských libier (približne 1,4 miliardy eur). Automobilová spoločnosť od začiatku má zamestnať 2 800 ľudí. Prvé autá by mali byť vyrobené v roku 2018 (150 000 vozidiel).  Vláda pôvodne schválila dotáciu pre automobilku vo výške 130 miliónov eur, čo je 9 percent z celkovej avizovanej investície, neskoršie informácie hovoria už o sume 125 miliónov eur. Ide takmer o strop v stimuloch, ktoré môže vláda firmám poskytnúť.

V máji 2017 začala vyšetrovať vládnu dotáciu Európska komisia: "Je dobré, ak verejné investície stimulujú hospodársky rast v členských štátoch. Musíme sa však vyhnúť škodlivému súťaženiu medzi členskými štátmi. Komisia dôkladne prešetrí, či plánovaná podpora zo strany Slovenskej republiky je skutočne nevyhnutná na to, aby spoločnosť Jaguar Land Rover umiestnila svoju investíciu v Nitre, či je táto podpora obmedzená na nevyhnutné minimum, či narúša hospodársku súťaž alebo poškodzuje súdržnosť v EÚ". Komisia vyšetruje aj to, či aj ďalšie opatrenia slovenskej vlády nepredstavujú istú formu štátnej pomoci pre firmu (napr. poskytnutie pozemku).

Dátum zverejnenia analýzy: 20.10.2017
success
error