DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Peter Kažimír

SMER-SD

...daňová disciplína, výber daní v Chorvátsku a Španielsku, je lepší ako v Fínsku a v Holandsku alebo Rakúsku.

Rozpocet na rok 2018 - 09.10.2017
Pravda

Kažimír týmito slovami reaguje na graf poslanca za OĽaNO, Hegera, ktorý znázorňuje tzv. VAT-Gap, resp. daňovú medzeru v krajinách EÚ pre rok 2015. Ukazovateľ porovnáva koľko štát očakával na DPH a koľko reálne vyzbieral. Podľa nového výskumu zverejneného Európskou komisiou majú Holandsko, Rakúsko aj Fínsko väčšiu daňovú medzeru ako Španielsko a Chorvátsko. Kažimír opakuje Hegerove slová aby spochybnil, že údaje nemožno považovať za spoľahlivý ukazovateľ daňovej disciplíny. Údaje teda hodnotíme ako pravdivé, otázne však je, či sú vhodným indikátorom daňovej disciplíny. 


Španielsko má daňovú medzeru na úrovni 3,52 %, Chorvátsko na úrovni 3,92 %. Tieto hodnoty sú po Švédsku najnižšie v EÚ-27 (bez Cypru). Rakúsko má daňovú medzeru 8,24 %, Holandsko 7,94 % a Fínsko 6,95 %. Všetky tri krajiny sa nachádzajú pod mediánom EÚ, no každopádne, ich umiestnenie je oproti Španielom a Chorvátom horšie (.pdf, s. 71). 


Podľa štúdie je daňová medzera pre štáty Európskej únie 151,5 miliardy eur, čo činí 12,77 % z celkových možných príjmov DPH. Za príčiny tohto fenoménu sa považuje bankrot a insolvencia spoločností, podvody na daniach či zlá správa daní (.pdf, s. 1).
  
Heger spomína Slovensko v súvislosti so zlým umiestnením sa v spomínanej štúdii. Slovensko má druhú najväčšiu daňovú medzeru, 29,4 %. Na daniach sme v roku 2015 očakávali skoro o tretinu viac financií, v štúdii vyčíslených na 2,26 miliardy eur (.pdf, s. 16-17) . 

Kažimír v diskusii spomína, že metodika týchto výskumov je zavádzajúca v tom, že nie je jednotná. Individuálne štáty používajú vlastnú metodiku, ktorou môže vzniknúť klamlivý dojem, že Chorvátsko a Španielsko prebehli vo výbere daní krajiny považované za viac rozvinuté. Sám tvrdí, že by do budúcnosti chcel iniciovať jednotnú metodiku, pretože sa mu zdá tento výskum „neuveriteľný“ (19:45-21:30). Komparatívne hodnotenie jednotlivých metodík je však nad rámec analýzy tohto výroku. 

Dátum zverejnenia analýzy: 08.10.2017
success
error