DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Peter Kažimír

SMER-SD

...predávať majetok. Musím povedať, že ak to hovoríte o vláde Smeru-SD za posledných desať rokov, tak tu chcem povedať, že vláda Smeru-SD nič nepredávala..

Rozpocet na rok 2018 - 09.10.2017
Nepravda

Počas druhej vlády strany Smer-SD, ktorej súčasťou bol aj Peter Kažimír, došlo k predaju štátneho majetku. Predal sa napríklad menšinový podiel štátu vo firme Slovak Telekom, ako aj časť Teplárne Košice. Výrok je nepravdivý.

Smer-SD prvýkrát vytvorila vládu po voľbách v roku 2006, v koalícii s SNS a HZDS. Od roku 2012 do 2016 vládla strana sama, od 2016 je opäť najsilnejšou stranou koaličnej vlády Smer-SD, SNS a Most-Híd. Peter Kažimír je ministrom financií od roku 2012, strana Smer-SD nominovala ministra financií aj v prvej vláde od roku 2006.

Kým bola Smer-SD opozičnou stranou, ostro kritizovala privatizácie počas Dzurindovej vlády, kedy vstupovali zahraniční investori do energetických podnikov. Po nástupe Smeru-SD do vlády sa napríklad plánovalo, že štát si ponechá svoj 49 % podiel v Slovak Telekom, informovali Hospodárske noviny.

V roku 2010, v poslednom roku prvej vlády Smeru-SD došlo k privatizácií v košickej teplárni. Premiér pôvodne tvrdil, že ide o strategický majetok štátu, následne však už sa vyjadroval tak, že v predaji nevidí žiadny problém.
Počas vlády Ivety Radičovej (2010-2012) bola plánovaná ďalšia privatizácia, napríklad predaj teplární, predaj podielov v SAD-kách, a predaj Železničnej spoločnosti Cargo. Z dôvodu skráteného funkčného obdobia pravicová vláda od privatizácie napokon ustúpila, predstavitelia Smeru-SD tento krok vnímali pozitívne: "Vláda, ktorá v parlamente nezískala dôveru, nemá nárok, aby niečo rozpredávala. Som preto rád, že v nich morálka zapracovala", vyjadril sa napríklad Ľubomír Jahnátek.

Počas druhej vlády Smeru-SD došlo k predaji štátneho majetku aj napriek jej predchádzajúcemu odmietavému postoju k privatizácii. V máji 2015 dostala vláda ponuku od Deutsche Telekom na odkúpenie 49 %-ného podielu vo firme Slovak Telekom. Vláda tento podiel akcií chcela predať najprv cez burzu, ale ponuka nemeckej firmy bola lepšia. Vláda svoj podiel nakoniec predala za 900 miliónov eur: "Výkonný výbor Fondu národného majetku, Ministerstvo hospodárstva a následne vláda schválila predaj 49 % podielu v ST za sumu 900 miliónov eur. To znamená, Deutsche Telekom zaplatí za tieto akcie 900 miliónov eur", povedal minister financií Peter Kažimír.

V roku 2015 bol dokončený aj predaj nákladných železničných vagónov, štátny prepravca ZSSK Cargo mal za vagóny získať približne 216 miliónov eur s DPH. Novým majiteľom je firma Cargo Wagon, ktorej 34 % vlastní štátna spoločnosť Cargo, majiteľ väčšiny je súkromná firma.

K na prvý pohľad opačnému kroku došlo v roku 2014, kedy štát prevzala 100 % kontroly nad matkou SPP . Štát mal pôvodne 51 % podiel na akciách, zvyšných 49 % prevzal od Energetického a prúmyslového holdigu (EPH), za ktorou je firma J&T. Táto transakcia bola kritzovanáz dôvodu, že "EPH naďalej kontroluje kľúčové spoločnosti pôvodnej skupiny, teda Eustream (medzinárodný tranzit plynu), SPP distribúcia (distribúcia zemného plynu na Slovensku), skladovacie spoločnosti na Slovensku a v Českej republike (Nafta, Pozagas, SPP Storage) a to prostredníctvom spoločnosti SPP Infrastructure (SPP - I)" a práve distribúcia (plynovody) sú jedným z najziskovejších oblastí, potvrdil to analytik INESS-u.
Aj samotný premiér často argumentuje s tým, že k privatizácii alebo k predaji počas jeho vlád nedošlo. Demagog.SK už niekoľkokrát na to poukázal, že to pravda nie je.

Dátum zverejnenia analýzy: 08.10.2017
success
error