DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Rudolf Kusý

Župa sa v posledných rokoch v transparentnosti zhoršila.

Ftácnik, Droba, Frešo a Kusý v diskusii SME - 28.09.2017
Pravda

Rebríček transparentnosti samospráv a 100 najväčších miest na Slovensku zverejnila mimovládna organizácia Transparency International Slovensko (TIS) koncom roka 2016. Oproti roku 2010, kedy transparentnosť miest TIS merala prvýkrát, sa umiestnenie Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) zhoršilo z tretieho na šieste miesto. Keďže skutočne ide o klesajúcu tendenciu, výrok hodnotíme ako pravdivý.

Rudolf Kusý na post predsedu Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) kandiduje z pozície starostu bratislavskej mestskej časti Nové Mesto. Transparentnosť je jedným z dvoch pilierov, na ktorých chce postaviť spravovanie samosprávneho kraja. „V prípade transparentnosti samosprávy napríklad v rebríčku Transparency International získalo Nové Mesto 4. miesto, BSK, naopak, patrí v tomto ohľade dlhodobo k priemerným samosprávam,uviedol.Bratislava - Nove Mesto sa v rebríčku transparentnosti miest umiestnila na štvrtom mieste, pričom si oproti predchádzajúcemu obdobiu polepšila o 11 priečok. TIS jej pridelilo v celkovom hodnotení 75 % a známku A-. Bratislavská župa, naopak, oproti predchádzajúcemu obdobiu klesla v rebríčku o dve priečky s celkovým hodnotením 49,7 % a známkou C.

V projekte Otvorenej samosprávy TIS hodnotilo najmä to, ako samosprávy pristupujú k zverejňovaniu informácií a či majú zavedené pravidlá na procesy. Transparentnosť sa merala na základe 96 indikátorov v 11 oblastiach ako napríklad verejné obstarávanie, predaj a prenájom majetku, či účasť verejnosti na rozhodovaní.

Dátum zverejnenia analýzy: 26.09.2017
success
error