DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Veronika Remišová

Za ľudí

Európska únia napríklad navrhuje (...) spravodlivé zdaňovanie, hlavne nadnárodných firiem, pretože momentálne nadnárodné firmy si presúvajú zisky hore dole tam, kde je to najvýhodnejšie a mali by zdaňovať zisky tam, kde ten zisk vytvoria.

Remišová v TA3 - 25.09.2017
Pravda

Spravodlivé zdaňovanie je jednou z hlavných priorít EÚ. Dosiaľ boli v tejto oblasti podniknuté určité kroky, ktoré prispeli k jej zlepšeniu. Daňový systém Únie však zatiaľ ostáva na úrovni rokovaní a hľadania najlepšieho riešenia. Najkonkrétnejší a najaktuálnejší návrh Európskej komisie (EK) v rámci celej otázky sa týka zdaňovanie internetových gigantov. Ten požaduje namiesto zdaňovania zisku týchto firiem, zdaňovanie ich obratu v každom členskom štáte, v ktorom pôsobia. Hoci na konkrétnej finálnej podobe celého daňového systému zatiaľ nepanuje zhoda, a je v štádiu pripomienkovania zo strany povereného výboru Európskeho parlamentu (EP), dlhodobým cieľom EÚ je vytvoriť spravodlivé zdaňovanie. Z tohto dôvodu hodnotíme výrok Veroniky Remišovej ako pravdivý.

Ako si EK vytýčila v Akčnom pláne v júni 2015, jednou z jej najväčších priorít je vytvorenie spravodlivejšieho a efektívnejšieho systému zdaňovania v EÚ. Dosiaľ uspela najmä v boji proti daňovým únikom, posilnení transparentnosti, či zavedení správ o daňových aktivitách nadnárodných spoločností.

Už v roku 2011 bol Európskou komisiou vypracovaný návrh na zavedenie spoločného konsolidovaného základu dane z príjmov právnických osôb (CCCTB), ktorý však Rada EÚ neschválila. To viedlo Komisiu k prepracovaniu a rozdeleniu návrhu do dvoch smerníc: smernice o zavedení spoločného základu dane z príjmov právnických osôb (CCTB) a smernice CCCTB. Obe smernice boli Európskemu parlamentu doručené 26. októbra 2016. V súčasnosti sú prejednávané vo Výbore EP pre hospodárske a menové veci (ECON). Výbor na čele s Paulom Tangom prijal 13. júla 2017 pozmeňovacie návrhy, o ktorých má hlasovať v decembri 2017 (.pdf, s. 11-12). Ďalej sa návrhom zaoberá aj Rada EÚ pre hospodárske a finančné záležitosti (ECOFIN), ktorá pri poslednom rokovaní 12. mája 2017 vyjadrila potrebu harmonizovať pravidlá v celej EÚ, a zároveň zachovať určitú mieru flexibility pri ich vykonávaní (.pdf, s. 3)

"Cieľom smernice o CCTB je stanoviť jediný súbor pravidiel na výpočet základu dane z príjmov právnických osôb na vnútornom trhu EÚ. Tým by sa pre podniky znížili administratívne náklady a zvýšila právna istota, a to vďaka výpočtu ich zdaniteľných ziskov jednotnému vo všetkých krajinách EÚ. (...) V návrhu smernice o CCCTB sa stanovujú technické pravidlá pre konsolidáciu ziskov a rozdelenie konsolidovaného základu oprávneným členským štátom."

Súčasťou návrhu sú tri zložky. Po prvé, nový systém zdaňovania nadnárodných spoločností, ktorý z EÚ vytvorí priateľské miesto pre podnikanie. Po druhé, opatrenia na odstránenie dvojitého zdaňovania, a po tretie, riešenie daňových medzier s krajinami, ktoré nie sú členmi Únie.

Navrhovaný daňový systém má podľa dôvodovej správy EK tri hlavné výhody. Bude povinný pre najväčšie podniky, resp. pre podniky s ročným globálnym príjmom nad 750 mil. eur. To by zároveň malo zabrániť zneužívaniu daňového systému a vytvoriť predvídateľnejšie podnikateľské prostredie. Ďalej bude prostredníctvom superodpočtu dane podporovať výskum a vývoj vo firmách a odstráni motiváciu pre hromadenie dlhu.

"Komisia je presvedčená, že CCCTB poskytuje rámec EÚ pre revidované pravidlá pre trvalé usídlenie a prideľovanie zisku veľkých nadnárodných skupín s využitím prístupu založeného na rozdeľovaní príjmov na základe aktív, pracovnej sily a predaja, ktorý by mal lepšie odrážať miesto vytvorenia hodnoty".

V súčasnosti je na európskej úrovni od roku 2016 platné napríklad opatrenie proti vyhýbaniu sa daňovým povinnostiam (Anti-tax-avoidance Directive), alebo opatrenie proti zneužívaniu daňového systému EÚ (.pdf, s. 4) Významným je v tomto smere aj rozhodnutie EK vo veci poskytovania daňových výhod Írskom pre spoločnosť Apple. Komisia rozhodla, že krajina musí takto vzniknutý dlh 13 biliónov eur vrátiť.

Časť programu spravodlivého zdaňovania v EÚ tvorí aj plán pre zdaňovanie digitálnej ekonomiky. 11. septembra 2017 vyjadrili v súvislosti s digitálnym samitom v Talline ministri financií Francúzska, Nemecka, Talianska a Španielska v politickom prehlásení spoločnú vôľu prijať opatrenia zabraňujúce veľkým internetovým spoločnostiam obchádzať platenie daní. "Preto žiadame Európsku komisiu, aby preskúmala možnosti zlučiteľné s právnymi predpismi EÚ a navrhla akékoľvek účinné riešenia založené na koncepte vytvorenia takzvanej "vyrovnávacej dane" na obrat dosiahnutý v Európe digitálnymi spoločnosťami" (.pdf, s. 1). Tieto spoločnosti by mali teda platiť daň z obratu v každej členskej krajine EÚ, namiesto odvádzania dane zo zisku. Zároveň ministri zdôraznili úlohu CCTB a CCCTB, a potrebu reformy zastaraného daňového systému. Pre viac informácií a postoj Slovenska k problematike pozri článok od EurActive.sk.

Dátum zverejnenia analýzy: 24.09.2017
success
error