DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Boris Kollár

SME RODINA

Poviem jednu vec, máme tuna štátnych zamestnancov a štát dokonca s touto vládou nie je schopný, ani to neposiela tým jednotlivým organizáciám, ani základnú mzdu niekoľkým desaťtisíc zamestnancom... preto, lebo tuna máme nejakú základnú minimálnu mzdu a tento štát si neplní ani povinnosti voči nim...To sa bavíme o tých školníkoch, bavíme sa o kuchárkach.

Kollár, Paška a Podmanický v Sobotných dialógoch - 25.09.2017
Zavádzajúce

V januári 2017 bola minimálne mzda na Slovensku zvýšená na 435 eur oproti roku 2016, kedy predstavovala sumu 405 eur. Na základe vládneho nariadenia (platného od 1. júna 2017)  boli zvýšené platové tarify štátnych zamestnancov. Na základe nových taríf mzda zamestnanca 1. platovej triedy predstavuje 436,50 eur. Avšak z prepisu relácie nie je jasné, či vlastne Kollár myslel na štátnych zamestnancov alebo o platoch vo verejnej správe (raz uvádza jednu skupinu zamestnancov, následne druhú), pričom tieto predstavujú dve odlišné kategórie. Výrok Borisa Kollára preto hodnotíme ako zavádzajúci.


Vo verejnej správe pracuje v roku 2017 okolo 144 000 ľudí. Ich platy sa odvíjajú podľa platových tarifov. V marci 2017 existovala ešte veľká skupina ľudí, ktorých tabuľkové platy sú nižšie ako minimálna mzda. Išlo napríklad o upratovačky, školníkov, údržbárov, vodičov, kuchárov či hospodárov. Odbory kritizujú vládu aj v súčasnosti, že mnoho ľudí vo verejnej správe nedostáva mzdu, akú štát prikazuje vyplácať napríklad súkromným zamestnávateľom. Kým vláda hovorí o približne 900 takýchto pracovných úväzkoch, KOZ odhaduje číslo výrazne vyššie. „Ide o približne 27-tisíc zamestnancov,“ tvrdí Uhlerová z najväčšej odborovej organizácie v krajine.

Minister práce, sociálnych vecí a rodiny pre web aktuality.sk potvrdil, že do konca roka vypracuje zmenu tabuľkových platov, aby neboli pod minimálnou mzdou, ktorá by sa podľa premiéra Roberta Fica mala budúci rok zvýšením ešte viac priblížiť k hranici 500 eur. 

Dátum zverejnenia analýzy: 23.09.2017
success
error