DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Jaroslav Paška

SNS

My sme (SNS, pozn.) napríklad o 13-tom a 14-tom plate hovorili už od začiatku tohto roka.

Kollár, Paška a Podmanický v Sobotných dialógoch - 25.09.2017
Nepravda

SNS ako jediná koaličná strana skutočne prišla s návrhom 13. a 14. platu pre zamestnancov, ktorí sú zamestnaní v jednej firme minimálne jeden rok. Návrh (aj to len 13. platu) sa prvýkrát objavuje v marci 2017, nakoľko nejde o začiatok roka, hodnotíme výrok ako nepravdivý.


Jaroslav Paška návrh opatrenia z dielne SNS v diskusii prezentuje ako opatrenie, ktoré vzniklo ešte pred vypuknutím koaličnej krízy spôsobenej vypovedaním koaličnej zmluvy stranou SNS v auguste 2017. Moderátor Branislav Dobšinský uvádza ako pozitíva tejto koaličnej krízy "refreshnutie požiadaviek" a vznik nových návrhov všetkých vládnych strán, Paška a poslanec Smeru - SD Ján Podmanický ale odmietajú toto tvrdenie a zdôrazňujú, že strany svoje opatrenia prezentovali ešte pred vypuknutím krízy, čím vyvracajú to, že by išlo o nové návrhy.

SNS prvýkrát predstavila myšlienku povinného 13. platu 10. marca 2017 ako súčasť nového sociálneho programu, tento plat mal byť navyše oslobodený od daní a odvodov, návrh neskôr viackrát upravila. Napriek tomu, že bol Robert Fico spočiatku ochotný diskutovať o tomto návrhu a považoval ho za podnetný, SNS napokon nedokázala 13. a 14. plat na koaličnej rade presadiť ako povinný, ostal iba v rovine dobrovoľnosti.

Dátum zverejnenia analýzy: 23.09.2017
success
error