DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Boris Kollár

SME RODINA

...je vidieť v poslednej dobe, že spolupracujeme aj ako s OĽaNO, tak aj so stranou SaS. Vieme podávať návrhy, vieme sa spojiť pri odvolávaní ministrov. Podpisujeme si navzájom zákony.

Kollár, Paška a Podmanický v Sobotných dialógoch - 25.09.2017
Pravda

Boris Kollár vo výroku hovorí o spolupráci, vyskytujúcej sa v poslednom čase medzi opozičnými stranami SME RODINA, OĽaNO a SaS. Tieto strany skutočne spolupracujú v spomínaných oblastiach, teda v navrhovaní zákonov, ochote spojiť sa pri odvolávaní ministrov, či usporiadaní spoločnej tlačovej konferencie. Preto tento výrok hodnotíme ako pravdivý. 

Poslanci opozičných strán OĽaNO, SaS, SME RODINA predkladali v poslednom období, teda na 19.schôdze NR SR, ktorá sa uskutočnila v dňoch 5. – 19. septembra 2017 viaceré návrhy zákonov, za ktoré hlasovali rovnako. Avšak v niektorých návrhoch zákonov, ktoré predkladali poslanci z jedného zo spomenutých klubov jednotlivo, sa zvyšné dva opozičné kluby, buď hlasovania zdržali, ako v prípade SaS pri návrhu poslancov NR SR Borisa Kollára, Milana Krajniaka, Petra Pčolinského, Adriany Pčolinskej a Petra Štarchoňa (všetci SME RODINA), alebo dokonca hlasovali proti predkladanému návrhu, ako v prípade návrhu poslancov Petra Osuského, Ondreja Dostála, Zuzany Zimenovej a Viery Dubačovej (SaS a nezaradení) ako niektorí poslanci z klubu SME RODINA. Odlišné hlasovanie v niektorých predkladaných zákonoch však neoslabuje ich spoluprácu, pretože každá z týchto strán predstavuje iné hodnoty a programové ciele, ktoré sa môžu pri hlasovaní odzrkadliť.

Tieto tri opozičné strany sa v minulosti dokázali spojiť aj v otázke odvolanie ministrov trojkoalície. Hlasovali za odvolávanie ministra práce sociálnych vecí a rodiny Jána Richtera a taktiež ministra vnútra Roberta Kaliňáka.

Ako spoluprácu opozičných strán OĽaNO, SaS a SME RODINA môžeme tiež považovať spoločné tlačové konferencie, pripravované hlavne v čase káuz, ktoré boli spájané s terajšou vládnou koalíciou. Častou témou spoločných konferencií sa stali snahy o zvolanie mimoriadnych schôdzí na odvolanie vládnych predstaviteľov.

Predstavitelia spomínaných opozičných strán taktiež predložili v máji 2017 spoločne návrh zákona na vydanie ústavného zákona o záväzných pravidlách pre financovanie obrany Slovenskej republiky, teda ich vzájomná spolupráca spočíva aj v spoločnom podávaní návrhov.

Je nutné však pripomenúť, že strana SME RODINA nebola prizvaná k opozičnej dohode, ktorú podpísali strany SaS a OĽaNO ešte v máji 2016. Na základe tejto dohody vznikla Opozičná rada, ktorej cieľom je prehĺbenie opozičnej spolupráce. Dohoda SaS a OĽaNO s pristúpením ďalších strán vyslovene neráta. Môže byť však novelizovaná. Tento krok kritizoval aj samotný Kollár v rozhovore pre SITA. 

Dátum zverejnenia analýzy: 23.09.2017
success
error