DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Boris Kollár

SME RODINA

...nová ministerka školstva, ktorá prišla povedala, že nás to (nevyčerpanie eurofondov, pozn.) bude stáť niekoľko desiatok miliónov eur.

Kollár, Paška a Podmanický v Sobotných dialógoch - 25.09.2017
Zavádzajúce

Slovensko skutočne môže prísť o časť z eurofondov na vedu a výskum v maximálnej hodnote 32 miliónov eur. Ministerka školstva Martina Lubyová však nepotvrdila, že by sme o tieto finančné prostriedky definitívne prišli, naopak uviedla, že spolu s Európskou komisiou konzultovala plán, ktorým by spomínané číslo znížila. Výrok Borisa Kollára preto hodnotíme ako zavádzajúci.

Martina Lubyová (nominantka SNS) si za cieľ svojej prvej zahraničnej cesty po vymenovaní ministerkou školstva zvolila Brusel. Dňa 20. septembra 2017 sa stretla s eurokomisárkou pre regionálnu politiku Corinou Creţovou, aby vysvetlila, v čom sú problémy zablokovaných eurofondových výziev v hodnote 300 miliónov eur a čo robiť, aby sa mohlo čerpanie eurofondov spriechodniť. Lubyová na rokovaní pripomenula, že riešenie daného stavu je pre Slovensko veľkou prioritou, zároveň však prezentovala kroky, ktoré ministerstvo doteraz vykonalo. Šlo najmä o začiatok kontroly Najvyššieho kontrolného úradu, zrušenie problematickej výzvy na dlhodobý strategický výskum a vypracovanie akčných plánov na zvýšenie transparentnosti výberu projektov.

Na základe toho 22. septembra 2017 informovala ministerka o tom, že "Európska komisia nechce Slovensku žiadne prostriedky odobrať v dôsledku toho, čo sa stalo, EK bude veľmi rada, ak sa Slovensku podarí dobehnúť čerpanie a tieto prostriedky odblokovať v rámci tých dohôd o stransparentnení režimu čerpania, ktoré sme (delegácie, pozn.) dosiahli a ktoré budeme implementovať".

V dôsledku zablokovania výziev však hrozí, že Slovensko príde o časť z eurofondov na vedu a výskum. „Z titulu plynutia času sa nám nepodarí vyčerpať prostriedky do konca roka, ktoré sme mali vyčerpať,“ uviedla Martina Lubyová na tej istej tlačovej konferencii. Zvýšeným úsilím partnerov na Slovensku a v Európske únii sa podľa nej podarilo dosiahnuť, že pôvodná "horibilná" suma 72 miliónov eur, o ktorú malo Slovensko prísť, sa redukovala na súčasných 32 miliónov eur. „Toto nás veľmi mrzí, pretože toto sú naozaj prostriedky, ktoré sa dali produktívne využiť. Nie je to ešte definitívne, je možné, že sa nám do konca roku podarí toto číslo znížiť,“ prisľúbila Lubyová. Podľa denníku Pravda konzultovalo ministerstvo školstva s Európskou komisiou tri možné spôsoby čerpania peňazí, pričom ako schodný sa ukázal iba jeden, a to presunutie istej časti prostriedkov do takzvaných finančných nástrojov, čo v podstate predstavuje využitie návratných finančných príspevkov.

Podľa ministerky prebehlo celkovo rokovanie s eurokomisárkou v pozitívnom duchu, pričom EK ocenila, že SR nastavila novú a intenzívnejšiu úroveň komunikácie.

Dátum zverejnenia analýzy: 23.09.2017
success
error