DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Marek Krajčí

OĽaNO

...to (výberové konania na riaditeľov nemocníc, pozn.) bolo málo transparentné na to, aby bol väčší záujem o tie pozície, na ktoré ste robili výberové konania, konštatovala to aj Transparency International. Vieme, že na jeden post sa hlásilo v primere 1,5 uchádzača (...).

Drucker a Krajcí v O5M12 - 18.09.2017
Pravda

Výrok sa týka Druckerových nominácií do vedenia niekoľkých nemocníc na Slovensku. Na základe informácií uverejnených na stránke Transparency International Slovensko môžeme považovať tento výrok za pravdivý. Či by bol však väčší záujem o pozície je len subjektívnym tvrdením Krajčího, ktoré neoverujeme. 

Výberové konania sa týkali obsadenia členov štatutárneho orgánu niekoľkých nemocníc na Slovensku. Niektoré z nich sú už aj ukončené, iné ešte čakajú na víťaza. Na stránke Ministerstva zdravotníctva SR sú uverejnené ukončené výberové konania ako aj tie práve prebiehajúce.

Už na vyššie uvedenej stránke Ministerstva zdravotníctva SR, v časti, kde sú uverejnené výsledky jednotlivých výberových konaní môžeme zhodnotiť slabý záujem o tieto posty.

Na nízku transparentnosť týchto výberových konaní upozorňuje aj Transparency International Slovensko, ktorej víziou „je krajina s transparentnými a zodpovednými ľuďmi a inštitúciami bez korupcie.“ Transparency nielen informovala a sledovala túto situáciu, ale takisto adresovala ministerstvu odporúčania týkajúce sa zväčšenia transparentnosti a dôveryhodnosti daných výberových konaní. Skutočne uvádzajú, že po prvých zverejnených výsledkoch výberových konaní sa na pozíciu v priemere hlásilo 1,5 uchádzača.

Dátum zverejnenia analýzy: 18.09.2017
success
error