DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Miroslav Mikolášik

KDH

Výbor zložený zo všetkých politických frakcií odhlasoval moje pozmeňujúce návrhy, ktoré zachraňujú pracovné miesta pre Slovákov v oblasti chemického priemyslu. Komisia dala totiž návrh na odstránenie ortuti z výrobných procesov, ale na Slovensku je prevádzka. Je to 1200 pracovníkov a títo pracovníci by prišli o prácu. ....Tým, že sa mi podarilo vložiť do komisijného návrhu zákona pozmeňujúce návrhy, tak sme pridali 4 roky prechodného obdobia.

Žilinský samosprávny kraj - 18.07.2017
Neoveriteľné

Pre Európske noviny sa europoslanec Mikolášik v krátkom videu vyjadril (23.10.2016) o prijatí pozmeňujúcich návrhov týkajúcich sa použitia ortuti vo výrobe. V apríli 2017 Európska rada prijala nariadenie, ktoré predložila Európska komisia a ktorým sa upravuje tzv. Minamatský dohovor.Ten bol vytvorený ešte v októbri roku 2013 a začína byť platný od 1. januára 2018. Podľa tohto dohovoru (čl.5 kap.2) sa okrem iného zakazuje výroba či predaj výrobkov obsahujúcich ortuť, rovnako sú zakázané výrobné postupy zahŕňajúce ortuť. Aj napriek tomu, že dohovor začína platiť od roku 2018, pravdou je, že zákaz týkajúci sa práve výrobných procesov je platný až od 1. januára 2021. Za prijatie vo Výbore pre životné prostredie, verejné zdravie a bezpečnosť potravín hlasovalo 54 europoslancov, medzi nimi aj Miroslav Mikolášik. Nepodarilo sa nám však nájsť informácie o tom, že práve poslanec Mikolášik predložil pozmeňujúce návrhy.


Hlavným účelom Minamatského dohovoru je postupne odstrániť ortuť z priemyselných procesov, zamedziť jej používaniu v zubnom amalgáme, obchodovaniu s ňou a prispieť k bezpečnejšiemu nakladaniu s odpadovou ortuťou a tým tak zabrániť znečisťovaniu okolia.Vystavenie vysokým dávkam ortuti môže totiž človeku spôsobiť poškodenie mozgu, pľúc či imunitného systému.Výnimku zo zákazu majú produkty slúžiace na vojenskú či civilnú ochranu a produkty používané na výskum. Minamatský dohovor dostal názov podľa miesta, kde došlo k najväčšiemu prípadu znečistenia ortuťou v dejinách. Ratifikáciu návrhu dohovoru schválila vláda SR v aríli 2017. Po ratifikácii sa v septembri 2017 uskutoční prvá konferencia zmluvných strán tohto dohovoru v Ženeve.

Dátum zverejnenia analýzy: 18.07.2017
success
error