DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Jaroslav Baška

SMER-SD

Sme lídrom (TSK, pozn.) v oblasti zavádzania systému duálneho vzdelávania na stredných školách, máme viac ako 300 žiakov.

Trenciansky samosprávny kraj - 18.07.2017
Pravda

Systém duálneho vzdelávania sa na území SR uplatňuje od roku 2015, pričom je pravdou, že v Trenčianskom samosprávnom kraji (TSK) je aktuálne zapojených viac ako 300 žiakov, presnejšie 303. V uplynulom šk. roku 2016/2017 mali najviac zapojených študentov, avšak prvé dva roky si v tesnom závese držali druhú pozíciu. Vyjadrenie Bašku ohľadom líderstva je teda trochu prismelé. Výrok však hodnotíme ako pravdivý. 


1. apríla 2015 nadobudol účinnosť zákon č. 61/2015 Z.z. o odbornom vzdelávaní a príprave, ktorým sa v SR zavádza systém duálneho vzdelávania. S cieľom zvýšiť uplatnenie absolventov stredných odborných škôl sa prepája vzdelávanie na školách s praxou vo firmách v rôznych odvetviach. Na základe tzv. učebnej zmluvy sa vytvára akýsi partnerský vzťah medzi zamestnávateľom a žiakom, pričom zamestnávateľ zodpovedá za praktickú prípravu žiaka. Zamestnávateľ na poskytovanie takejto praktickej výučby potrebuje osvedčenie, ktoré vydáva príslušná stavovská alebo profesijná organizácia. 

V školskom roku 2016/2017 mal najviac zapojených žiakov do duálneho vzdelávania Žilinský samosprávny kraj, ako uvádza nasledujúca tabuľka (.pdf, s. 12): 

Iný zdroj žilinskému kraju v tomto roku pripisuje dokonca 294 zapojených žiakov stredných škôl. 

Na nadchádzajúci školský rok boli pre TSK vytvorené podmienky pre zapojenie až 500 žiakov. Podľa dostupných údajov sa zapojila 303 žiakov, teda vo výroku spomínaných "viac ako 300 žiakov". 

TSK sa však viac krát prehlásila za lídra, na svojom webe mimo iného uvádza

"Trenčiansky samosprávny kraj je lídrom v systéme duálneho vzdelávania, do ktorého je v kraji v tomto školskom roku zapojených 12 stredných odborných škôl, 36 zamestnávateľov a 303 žiakov. Tieto čísla predstavujú takmer 22% z celkového počtu 1393 žiakov, resp. 23,5% z celkového počtu 51 stredných odborných škôl zapojených do systému v celonárodnom merítku. TSK však vo svojej snahe nepoľavuje a má naďalej ambíciu ísť ostatným župám príkladom, keď pre školský rok 2017/2018 ponúkajú zamestnávatelia zapojení do systému duálneho vzdelávania žiakom predbežne viac ako 500 voľných miest."

TASR tiež informuje o líderských ambíciách TSK. K situácii sa bližšie vyjadroval Plánek z Úradu TSK: 

"V TSK sú stále najžiadanejší mechanici, konkrétne odbor mechanik nastavovač. Firmy v kraji pre tento odbor ponúkajú až 98 učebných miest, pre odbor mechanik mechatronik 53 učebných miest. Tieto odbory môžu žiaci v kraji študovať v Strednej odbornej škole (SOŠ) v Dubnici nad Váhom, SOŠ strojníckej v Považskej Bystrici, SOŠ v Prievidzi alebo Strednej priemyselnej škole v Novom Meste nad Váhom. Žiaci z týchto škôl už počas štúdia praxujú vo veľkých úspešných firmách v regióne, ako sú Kuka, Matador, Continental, Danfoss Power Solutions, Brose, Askoll, Emerson, Manz, RONA a podobne."

V médiách sa však objavuje aj kritika respektíve nedostatky aktuálneho nastavenia systému duálneho vzdelávania na území SR. DM drogerie markt, ktorá je tiež zapojená do daného systému, sa domnieva, že: "aj napriek tomu, že SDV (systém duálneho vzdelávania, pozn.) bol predminulý rok zavedený do praxe, nepostačuje to na uspokojenie potrieb absentujúcej odbornosti. Záujem zo strany žiakov o SDV zatiaľ veľký nie je, pričom dm vidí príčinu v nízkej informovanosti spoločnosti aj zo strany zriaďovateľov základných škôl a štátu o SDV a jeho výhodách tak pre žiaka, ako aj rodiča. Absentuje aj starostlivosť o školy v zmysle pripravenosti, informovanosti a spolupráce s ministerstvom školstva či VÚC. Spolupráca so základnými školami taktiež nie je uspokojivá. Podpisuje sa tu však aj rodič, ktorý zatiaľ nerieši uplatniteľnosť svojho dieťaťa po ukončení štúdia na trhu práce."


Dátum zverejnenia analýzy: 18.07.2017
success
error