DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Milan Krajniak

SME RODINA

Pýtam sa, za rok vašej vlády, ktorá vznikla aj kvôli tomu, že chcete bojovať s extrémizmom, preferencie kotlebovcov stúpli alebo klesli? Stúpli.

Bugár a Krajniak - 05.06.2017
Pravda

Pravicovo-ľavicová koalícia  vraj vznikla i z toho dôvodu, aby zabránila možnému nárastu extrémistických sil, keďže v prípade nezostavenia vlády by došlo k predčasným voľbám. Čo sa týka preferencii ĽS NS tie majú napriek miernemu kolísaniu stúpajúcu tendenciu. V apríli 2017 mala táto strana preferencie okolo 10% čo je nárast oproti volebnému výsledku strany v parlamentných voľbách 2016, kde získala 8,04%. Výrok hodnotíme ako pravdivý. 


Medzi niektorými voličmi vyvolalo aktuálne zloženie vlády vlnu rozhorčenia. Strany, ktoré chceli ponúknuť Slovensku čosi iné ako doterajšie vlády SMERu, sa napokon rozhodli s ním "spolčiť". Béla Bugár v médiách na svoju "obhajobu" uvádzal

„To znamená, že aj vtedy, keď by šiel do širokej, tzv. pravicovej koalície, aj vtedy, keď šiel do pravo-ľavicovej vlády, myslel na občanov. V momente, keď sa SNS rozhodla, že do širokej koalície nepôjde, bolo jasné, že treba rokovať so Smerom. Takto sa rozhodla aj Sieť. Aj preto, lebo sa do parlamentu dostala extrémistická strana, aj preto, lebo hrozili predčasné voľby, aj preto, lebo ako som hovoril, byť vo vláde je legitímnym cieľom každej politickej strany."

Cieľom teda bolo aj zabráneniu rozmachu extrémizmu priamo v parlamente a týmto spôsobom bojovať proti extrémizmu – ako sa vyjadrilo vo výroku Milan Krajniak. 

Pred parlamentnými voľbami 2016  podľa prieskumov agentúr nemala ĽSNS prekročiť 5% klauzulu a dostať sa do parlamentu. Vo voľbách však dosiahla prekvapivého výsledku 8,04%. 

Vývoj preferencií ĽSNS v období od septembra 2016 do januára 2017 (zdroj : Teraz.sk) :
Ako môžme vidieť na vývoji preferencií od januára do apríla 2017, preferencie miestami kolísajú a líšia sa v závislosti od agentúry. Celkový trend je však stúpajúci. Najnižšie preferencie v apríli 2017 odhadovala agentúra Focus (10,1%), čo je oproti volebnému výsledku ĽSNS z marca 2016 (8,04%) stále nárast. 

Podľa výskumu Inštitútu pre verejné otázky sa ĽSNS darí získavať najviac voličov v mladšej vekovej kategórií a to od 18 do 39 rokov. V tejto kategórií má ĽSNS 24% podporu, podobne je na tom strana Sloboda a Solidarita, naopak u mladých voličov strácajú ostatné parlamentné strany. (.pdf, str. 3) Táto skupina podporovateľov sa sústredí najmä na tému migrácie a alternatívnych politických hnutí. 

Dátum zverejnenia analýzy: 03.06.2017
success
error