DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Milan Krajniak

SME RODINA

...generálny prokurátor dá návrh na zrušenie politickej strany potom, čo predseda vlády a predseda parlamentu opakovane verejne hovoria, že proti tej strane treba zakročiť...

Bugár a Krajniak - 05.06.2017
Nepravda

Predseda vlády a predseda parlamentu verejne hovorili o tom, že proti ĽSNS je potrebné zakročiť. K takýmto vyjadreniam však dochádzalo nielen bezprostredne pred podaním návrhu generálneho prokurátora na zrušenie strany, ale aj skôr. Vyjadrenie Fica 9.mája o tom, že je nutné zakročiť proti ĽSNS sa navyše spájalo s Dňom víťazstva nad fašizmom a teda bolo opodstatnené. Fico podľa najnovších vyjadrení tvrdí, že zrušenie ĽSNS politicky nikomu nepomôže.Keďže na základe daných zistení nemožno tvrdiť, že ide o politickú objednávku, výrok hodnotíme ako nepravdivý.

9.mája 2017 sa premiér Fico vyjadril, že je nutné zakročiť proti ĽSNS. "Pretože ak toto budeme vnímať ako niečo normálne a budeme sa tváriť, že toto je súčasť slobody názoru alebo slobody prejavu, tak sa veľmi, veľmi mýlime. Toto nemá nič spoločné ani s demokraciou, ani s hodnotami a čím skôr tieto prejavy zastavíme, tak to bude pre túto krajinu lepšie," uviedol Fico. Podľa najnovších vyjadrení z 28. mája 2017 si Fico o návrhu na zrušenie ĽSNS myslí, že politicky nikomu nepomôže a keby sa aj rozhodlo o jej rozpustení, na scéne budú kotlebovci pôsobiť ďalej a Slovensko to nezmení. “Pôjde iba o reklamu pre konkrétnu skupinu ľudí, nič špeciálne sa nezmení, do politiky sa len vnesie ďalšia nervozita,” vysvetlil Fico.

Danko sa už v marci 2016 vyjadroval, že Kotlebova strana je zrelá na zrušenie, pretože je xenofóbna a rasistická a teda protiústavná. V januári 2017 v reakcii na vyjadrenia poslanca za ĽSNS Stanislava Mizíka, ktorý na sociálnej sieti Facebook 10. januára kritizoval prezidenta SR Andreja Kisku za štátne vyznamenania Danko uviedol"Budeme sa tým vážne zaoberať. V rámci toho, čo nám zákon dovoľuje, neostane nitka suchá na ĽSNS." Mizík uviedol, že mu prekážalo, že vyznamenania dostali aj Židia, "slniečkari" a ochrancovia "cigánov, moslimov". Po podaní návrhu generálneho prokurátora na zrušenie strany obvinil Danko Sulíka z toho, že stojí za vznikom strany ĽSNS. Rozhodnutie generálneho prokurátora rešpektuje a v súvislosti s podaným návrhom sa vyjadril, že si myslí, že na zrušenie sú zrelé i niektoré iné politické strany. 

Návrh na rozpustenie ĽSNS podal Najvyššiemu súdu generálny prokurátor Jaromír Čižnár koncom mája 2017 s odôvodnením, že ide o extrémistickú stranu s fašistickými tendenciami, ktorá svojou činnosťou porušuje Ústavu Slovenskej republiky. Prokuratúra eviduje približne 170 požiadaviek na rozpustenie strany ĽSNS. V súvislosti s rozpustením strany sa spája kauza neonacistických symbolov ukrytých v číslach, protižidovský status poslanca Stanislava Mizíka, slová Milana Uhríka o bielych deťoch či sporné výroky v rádiu poslanca Milana Mazureka.Čižnár odmieta,  že jeho návrh na rozpustenie ĽSNS bol politickou objednávkou a že by tak z predstaviteľov tohto subjektu robil martýrov. "Musia byť na to zákonné dôvody. Ja nemám nič proti tej strane, ale ak rok skúmam 170 podaní, rok to vyhodnocujem a dospel som k názoru, že sú splnené podmienky, tak ten návrh podám. O dôvodoch hovoriť nebudem, lebo ich ešte nepreskúmal súd," tvrdí Čižnár

Je potrebné sa tiež pozrieť  aj na rozhodovaciu prax Európskeho súdu pre ľudské práva ako autoritu v oblasti ochrany ľudských práv. Ústavný právnik, Tomáš Ľalík sa pre aktuality.sk vyjadril, že podľa ESĽP je rozpustenie politickej strany krajným riešením a je potrebné dodržať podmienky, ktoré sú pomerne prísne: 

"Podľa jeho súdnej praxe môže politická strana navrhovať zmeny ústavy, zákonov a celej formy štátu, ak pri tom rešpektuje dve podmienky:

– prostriedky použité k týmto cieľom musia byť legálne a demokratické 
– samotná zmena musí byť v súlade so základnými demokratickými princípmi.

Ak strana pri svojej činnosti jednu z týchto podmienok poruší, môže štát primerane zasiahnuť a eventuálne politickú stranu aj rozpustiť."


Dátum zverejnenia analýzy: 03.06.2017
success
error