DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Richard Sulík

SaS

DPH malo klesnúť z 20 % na 19 %, keď deficit bude pod tromi percentami. Ten zákon bol už napísaný a uzákonený a 2.vláda Roberta Fica toto zmenila.

Ondruš, Švejna a iní v RTVS - 08.05.2017
Pravda

Podľa Zákona o dani z pridanej hodnoty, ktorý novelizovala vláda Ivety Radičovej sa DPH mala skutočne znížiť, keď deficit spadne pod úroveň 3 % HDP. Vláda Roberta Fica, ktorá nastúpila po voľbách v roku 2012 toto ustanovenie (§ 85j) zrušila (§ 85kc). Výrok hodnotíme ako pravdivý.

V septembri roku 2010 sa predstavitelia vládnej koalície na čele s Ivetou Radičovou dohodli na dočasnom zvýšení základnej sadzby DPH z dovtedajších 19 % na 20 %. Táto právna úprava mala platiť dovtedy, kým sa deficit verejných financií nezníži pod 3 % hrubého domáceho produktu (HDP), k čomu podľa odhadov malo dôjsť v roku 2013. "V období od 1. januára 2011 do posledného dňa kalendárneho roka, v ktorom Európska komisia (Eurostat) uverejní údaje o tom, že aktuálny schodok verejnej správy Slovenskej republiky je menej ako 3 %, je základná sadzba dane na tovary a služby 20 % zo základu dane. Skončenie obdobia uplatňovania základnej sadzby dane 20 % podľa prvej vety vyhlási Ministerstvo financií Slovenskej republiky všeobecne záväzným právnym predpisom."

Podľa uvedeného zákona bolo však toto zvýšenie stále len dočasné, s povinnosťou opätovného poklesu na pôvodnú hodnotu, po znížení deficitu HDP. "Bývalá premiérka Iveta Radičová povedala, že zvýšenie DPH bolo jedným z opatrení, ako chcela vláda znížiť deficit. Keď preberala po Ficovi vládu, deficit bol na úrovni siedmich percent HDP. „Dúfala som, že keď sa podarí znížiť deficit pod tri percentá, bude platiť súčasný zákon a DPH sa zníži na 19 percent,“ dodala Radičová."

Na podmienke, že zvýšenie sadzby DPH bude len dočasné a bude závisieť od zníženia deficitu HDP trvala vtedy aj vládna strana SaS. Strana SMER - SD toto opatrenie vo forme zvyšovania daní kritizovala, no po nástupe do úradu a zároveň aj po dosiahnutí stanoveného cieľa - zníženia deficitu HDP pod 3%, nebol vládou Róberta Fica vyhlásený žiadny všeobecne záväzný právny predpis, ktorý mal prísť od ministra financií (Peter Kažimír) a vrátiť základnú sadzbu dane na pôvodnú hodnotu 19 %. Vláda mala tým, že dane opäť nezníži získať 240 miliónov eur a preto namiesto toho, aby sa riadila zákonom, schválila jeho úpravu - prechodné ustanovenia (§ 85kc) k úpravám účinným od 1. januára 2015. Podľa nich sa ustanovenie prikazujúce po poklese deficitu HDP opätovne znížiť dane na pôvodnú sadzbu neuplatní. 
Deficit verejných financií v % HDP v období od roku 2008 v porovnaní s Českou republikou: 

Dátum zverejnenia analýzy: 07.05.2017
success
error