DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Richard Sulík

SaS

Skutočnosť je taká, že žiadna krajina EU nemá minimálnu na úrovni 60%. Najviac má Lotyšsko alebo Litva (...)57%.

Ondruš, Švejna a iní v RTVS - 08.05.2017
Pravda

Z dvoch baltických krajín, ktoré spomína europoslanec Sulík, má vyšší pomer čistej mesačnej minimálnej mzdy ku čistému priemernému mesačnému zárobku Lotyšsko. Začiatkom roka klesol tento pomer na úroveň 54 %, no aj napriek tomu je Lotyšsko pomyselným lídrom tejto štatistiky spomedzi krajín EÚ. Výrok hodnotíme ako pravdivý.

Spomínaný pokles nastal dôsledkom výrazného zvýšenia priemerného mesačného zárobku začiatkom tohto roka. Minimálna mesačná mzda v Lotyšsku je aktuálne na úrovni 380 eur, pričom priemerná nominálna mzda v lotyšskom hospodárstve je aktuálne 703 eur. Napríklad v januári 2016, kedy bola priemerná nominálna mzda v lotyšskom hospodárstve o celých 100 eur nižšia, ako teraz, bol pomer minimálnej mzdy k priemernej až na úrovni 61 percent.

Nakoľko najaktuálnejšie ucelené údaje Eurostatu pre túto štatistiku sú z roku 2015, kedy ešte štatistike kraľovalo Slovinsko, vychádzali sme z údajov minimálnej, resp. priemernej mesačnej mzdy v jednotlivých krajinách EÚ pre rok 2017.

Minimálnu mzdu má momentálne v EÚ zavedených 22 z 28 členských krajín. Nepoužíva sa v Dánsku, Taliansku, Rakúsku, Fínsku, Švédsku a na Cypre. K januáru 2017 sa výška mesačnej minimálnej mzdy pohybovala v prepočte od 235 eur v Bulharsku až po 1999 eur v Luxembursku.

Dátum zverejnenia analýzy: 07.05.2017
success
error