DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Ivan Švejna

MOST-HÍD

Automobilky dávajú aj tie 13.platy, ich sa netýkajú ani tie minimálne mzdy, (...).

Ondruš, Švejna a iní v RTVS - 08.05.2017
Pravda

Ivan Švejna vo svojom výroku rozpráva o dobrej ekonomickej situácií automobiliek na Slovensku. Tých sa podľa neho netýkajú minimálne mzdy, dokonca sami dobrovoľne dávajú svojím zamestnancom rôzne benefity vo forme finančnej odmeny. 13. plat dostali zamestnanci trnavskej automobilky PSA Peugeot Citroën. Minimálna mzda, ktorá momentálne predstavuje 435 eur sa automobiliek netýka, nakoľko priemerný plat ich zamestnancov sa pohybuje výrazne nad touto sumou. Zamestnanci Kia Motors Slovakia na administratívnych a robotnických pozíciach dostávajú priemerný plat 1300 € a Volkswagen Slovakia svojich zamestnancov odmenila jednorázovou prémiou 1560€. Výrok hodnotíme ako pravdivý. 


Trnavská automobilka PSA Peugeot Citroën vypláca zamestnancom aj odmeny vo forme tzv. 13. platu. Zamestnanci ju dostávajú v dvoch poloviciach, prvú pred letnými prázdninami a druhú pred Vianocami.  O tejto forme odmeny informovali aj spravodajstvá Pravda, Teraz,  Aktualne.

Kia Motors Slovakia taktiež odmieňa svojich zamestnancov odmenami. Priemerný plat administratívnych pracovníkov a robotníkov činí nad 1300 eur za mesiac. Pritom samotní robotníci pracujúci priamo vo výrobe dostávajú mzdu vo výške približne 1200 eur za mesiac. „Novinkou pre výrobných zamestnancov je motivačný príspevok za ich mimoriadne úsilie a pozitívny prístup pri účasti na mimoriadnych nadčasoch počas víkendov a štátnych sviatkov. Navyše, spoločnosť Kia pokryje v prípade mimoriadnej zmeny zamestnancom aj 100 percent z ceny stravného lístka a autobusovej firemnej prepravy,“ uviedol hovorca Kia Motors Slovakia Jozef Bačé.

Volkswagen Slovakia taktiež odmieňa svojich zamestnancov. Na svojej Facebookovej stránke napísali status v ktorom sa píše: "Naši zamestnanci získajú bonus za hospodárske výsledky firmy vrátane mimoriadnej prémie v priemernej výške 1 560 eur."


Dátum zverejnenia analýzy: 07.05.2017
success
error