DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Peter Kažimír

SMER-SD

...môžme ich menovať napríklad na vyššie obranné výdavky, aby boli naši spojenci v NATO spokojní. To je veľa peňazí. Hovoríme o pol miliarde eur napríklad medziročne, ak by sme mali plniť čo len cieľ 1,6% hrubého domáceho produktu.

Fico, Sulík a Kažimír v TA3 - 02.05.2017
Pravda

Slovensko prispelo výdavkami na obranu NATO v minulom roku 1 miliardu dolárov, čo predstavuje 1,12% HDP. Aby dosiahlo cieľ 1,6% HDP, muselo by vynaložiť o 344 miliónov eur viac. Táto hodnota sa však môže výrazne zvýšiť v závislosti na vývoji HDP, preto môžeme hovoriť približne o pol miliarde a tento výrok označiť za pravdivý.  

V roku 2016 dosiahli výdaje na obranu NATO 1,006 miliardy dolárov. Táto suma predstavuje 1,12% HDP. Po tom, čo prezident Andrej Kiska na summite NATO v roku 2014 prisľúbil zvýšenie príspevku Slovenska na obranu NATO, vláda stanovila cieľ zvýšiť tieto výdaje do roku 2020 na úroveň 1,6% HDP. Rozpočet na rok 2017 predpokladá, výdaje vo výške 1,19% HDP. Aby SR dosiahla stanovený cieľ do roku 2020, musela by vynaložiť o 344 miliónov eur viac.  V roku 2014 na summite vo Walese sa predstavitelia štátov dohodli na zvýšení príspevkov na obranu NATO. Pri vstupe do NATO sa členské štáty totiž zaviazali prispievať vo výške 2% HDP. Túto požiadavku plní v súčasnosti z pomedzi krajín EÚ iba Grécko, Veľká Británia, Estónsko a Poľsko. Slovensko je pritom deviata krajina s najnižšími výdavkami v EÚ. Minulý rok, po rokoch poklesu, celkové výdavky na obranu NATO konečne medziročne rástli a to vďaka nárastu príspevkov zo strany Európy a Kanady. Ide o trojpercentný nárast, čo predstavuje takmer 8 miliárd dolárov. 

Dátum zverejnenia analýzy: 30.04.2017
success
error