DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Peter Kažimír

SMER-SD

...tri roky za sebou náš rozpočet je v skupine najlepších rozpočtov s Nemeckom, Luxemburskom, Holandskom...

Fico, Sulík a Kažimír v TA3 - 02.05.2017
Pravda

Za roky 2015, 2016 a 2017 zaradila Európska komisia SR medzi krajiny, ktorých návrhy rozpočtov sú plne v súlade s Paktom rastu a stability a z tohto pohľadu boli rozpočty týchto krajín vyhodnotené ako najlepšie. Medzi týmito krajinami boli aj Nemecko, Luxembursko a Holandsko, ako uvádza minister. Výrok hodnotíme ako pravdivý.

Minister Kažimír naráža na dokument "Implementácia Paktu stability a rastu" z novembra 2016, ktorý vypracoval Európsky parlament na základe rozhodnutí a odporúčaní Európskej komisie. Neobsahuje žiadne hrozby disciplinárnych opatrení voči krajinám, ktoré neplnia ciele, kde dokonca aj krajiny s rastúcou úrovňou dlhu dostali pozitívne hodnotenie.

Podľa tohto dokumentu má päť krajín v eurozóne fiškálnu situáciu v súlade s Paktom stability a rastu: Nemecko, Estónsko, Luxembursko, Holandsko a Slovensko. Situácia v ďalších piatich krajinách sa považuje za "vo všeobecnosti v súlade s Paktom stability a rastu": Francúzsko, Írsko, Lotyšsko, Malta a Rakúsko. Zvyšných osem krajín je "vystavených riziku nedodržania Paktu stability a rastu". Patria sem Belgicko, Cyprus, Španielsko, Taliansko, Litva, Portugalsko, Slovinsko a Fínsko.Údaje sa týkajú návrhu rozpočtov krajín na rok 2017.

Môžme povedať, že Komisia zhodnotila rovnaký záver v prípade piatich krajín (Nemecko, Estónsko- 2016, Írsko-2015, Luxembursko, Holandsko a Slovensko).  Ich plány návrhu rozpočtu spĺňali požiadavky na rok 2016 a 2015 v rámci Paktu stability a rastu.

Dátum zverejnenia analýzy: 30.04.2017
success
error