DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Peter Kažimír

SMER-SD

Na rok budúci plánujeme deficit mínus 0,5%. Opäť historicky najnižší.

Fico, Sulík a Kažimír v TA3 - 02.05.2017
Pravda

Ministerstvo financií každoročne vytvára Program stability a rastu, ktorý sa následne predkladá Európskej komisii a Rade EÚ. Cieľom tohto programu je prezentovanie vývoja fiškálnej pozície, predpokladaného vývoja ekonomiky ako aj prezentácia rozpočtovej politiky. Vláda si v tomto pakte stanovila cieľ deficitu na roku 2018, ktorý predstavuje 0,5 percent HDP. Pokiaľ sa jej tento cieľ podarí naplniť, deficit bude údajov Eurostatu skutočne najnižší v histórii. Výrok hodnotíme ako pravdivý.  


Ako uvádza pakt stability z roku 2017 rozpočtový cieľ na tento rok vo výške 1,29 percent HDP zostáva naďalej zachovaný. Na základe očakávanej skutočnosti sa odhad deficitu verejnej správy aktuálne nachádza na úrovni 1,24 percent HDP. V budúcnosti sa tak očakáva  pozitívny vplyv v prípade odvodov, čo sa nebude týkať zmien v daniach, predpokladajú sa vyššie príjmy z dividend štátu, úspory na výdavkoch spojených s obsluhou štátneho dlhu, ako aj odvodom do rozpočtu EÚ, či korekcie k EÚ fondom.

Vo vytvorenom strednodobom rozpočtovom rámci SR na roky 2018 až 2020, je na rok 2018 určený cieľ deficitu 0,5 % HDP. Dlhodobý cieľ dosiahnutia historicky prvého vyrovnaného rozpočtu v roku 2019 sa nemení a vyrovnané hospodárenie verejnej správy sa plánuje aj v roku 2020. 

V roku 2016 sa vláde podarilo znížiť deficit na úroveň 1,68 percent HDP, čo pre Slovensko znamenalo rekordné zníženie od roku 2007 kedy bol deficit na úrovni 1,9 percent HDP. Zníženie deficitu potvrdil  európsky štatistický úrad Eurostat a na stránke ministerstva sa ním pochválil aj minister Kažimír. Ten k deficitu  pochvalne poznamenal, že: „Dosiahnutý výsledok znamená pokorenie dosiaľ najnižšieho deficitu v dejinách Slovenska z roku 2007.“


Nutné je podotknúť, že Peter Kažimimír už viackrát sľuboval vyrovnaný rozpočet, no sľub zostal vždy nesplnený. Rozpočet mal byť vyrovnaný už v roku 2017, aj v roku 2018. 

Dátum zverejnenia analýzy: 30.04.2017
success
error