DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Richard Rybníček

Nestraníci

Na konci budúceho roka by (Rybníček, pozn.) chcel predstaviť programové vyhlásenie vlády, s ktorým by strana išla do volieb

30.04.2017
Neoveriteľné

O možnej budúcej strane sa v médiách sporadicky hovorí, avšak podľa posledných informácii strana ešte o registráciu nepožiadala. Sľub z hľadiska predstavenia programového vyhlásenie vlády ešte nie je možné zhodnotiť, vzhľadom k tomu, že sám Rybníček si na jeho vypracovanie zvolil termín až koncom roka 2017. Vzhľadom k okolnostiam hodnotíme tento sľub ako zatiaľ neuskutočnený.

Koncom roku 2015 Rybníček dostal ponuky od viacerých strán, medzi nimi aj od Richarda Sulíka, ktorý mu navrhoval možnosť robiť lídra pre koalíciu SaS-OĽaNO-Nova, ktorú však odmietol.
Rybníček začal hovoriť o založení novej strany už v marci 2016. V rozhovore pre Týždeň povedal: „Bude konzervatívna, ale aj pre občianskych konzervatívcov, nielen pre kresťanov. Jej vzorom by mala byť CDU/CSU,“. Sociológ Martin Slosiarik pre SME uviedol, že v súčasnosti priestor pre vznik novej strany existuje, avšak dôležité je, aby sa strana nevyhraňovala ako pravicová alebo ľavicová. Podobný prístup uviedol aj sám Rybníček: „Verím, že obsah by mohol zjednotiť Slovensko a získať podporu voličov naprieč politickým spektrom.“ Obsah je podľa neho oveľa dôležitejší ako hranie sa na pravicu a ľavicu.
Rybníček oznámil vznik novej strany v októbri roku 2016. Názov strany TOSKA má vychádzať zo slov: tradícia, odbornosť, služba, komunikácia a ambicióznosť. Podľa Rybníčka je potrebné na Slovensku zmeniť územnosprávne členenie a rozptýliť moc, ktorá je momentálne podľa neho sústredené prevažne v Bratislave. Strana ma ambície taktiež zmeniť volebný systém, zrušiť jeden volebný obvod, ktorí je podľa nich prínosný predovšetkým pre autoritárskych vodcov. Strana prichádza s ideou kombinovaného systému a dvojkomorového parlamentu, pričom 75 zákonodarcov by bolo volených väčšinovým a 75 pomerným volebným systémom. Podľa politického analytika Jána Baránka je však idea decentralizovania Slovenska veľmi riskantná. Slovensko je podľa neho krajina so značnými regionálnymi rozdielmi a preto by bolo zložité riešiť napríklad rozdeľovanie daní. Nadšenie neprechováva ani k myšlienke dvojkomorového parlamentu – u nás druhú komoru parlamentu zastupuje prezident (oproti napríklad Českej republike, kde takéto právomoci prezident nemá a preto tam funguje dvojkomorový parlament), ktorý je volený priamo, a preto by sa jeho právomoci mali skôr posilňovať.
Strana TOSKA v súčasnosti zatiaľ nemá žiadny program ani oficiálnu stránku. Podľa Richarda Sulíka je strana pri Rybníčkom nastavených podmienkach len ťažko financovateľná. Pre Európske noviny povedalPokiaľ sú dary transparentné, je to plne legálny spôsob, ako rozbehnúť stranu a získať prvý štátny príspevok. Lenže práve tam si dal Rybníček tvrdé obmedzenie – žiadna fyzická osoba nesmie darovať viac ako 100 eur a žiadna právnická osoba viac ako 5000 eur."
V súčasnosti sa taktiež o Rybníčkovej strane príliš nehovorí a ani nevychádza veľa tlačových správ. Medzi posledné patrila snaha predsedu KDH Alojza Hlinu ponúknuť Rybníčkovi miesto v predsedníctve KDH, ktoré však odmietol. Podľa Hlinu totiž nie je potrebné zakladať novú konzervatívnu stranu, vzhľadom k tomu, že KDH je dostatočne skonsolidované.
Na zaregistrovanie novej politickej strany je potrebné vyzbierať 10 tisíc podpisov od občanov. Podľa najnovšej správy portálu Aktuality z 30.apríla 2017 však ešte Rybníček o registráciu nepožiadal

Dátum zverejnenia analýzy: 22.04.2017
success
error