DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Vladimír Mečiar

ĽS-HZDS

Pobyt Fegyveresa v zahraničí stál veľa peňazí, bolo to treba platiť. Šetrením bolo preukázané, že peniaze a platby na seba zobral Ján Čarnogurský a Milan Kňažko.Tieto peniaze išli cez nich a oni platili a zdržiavali pobyt korunného svedka v zahraničí.

Meciar a Bugár o amnestiách - 08.03.2017
Neoveriteľné

Oskar Fegyveres, bývalý príslušník SIS, sa v septembri 1995 priznal, že sa nevedome spolupodieľal na zavlečení syna vtedajšieho prezidenta Michala Kováča - Michala Kováča ml. Po výpovedi sa bál o svoj život a rozhodol sa ukryť v zahraničí. Neexistujú žiadne dostupné informácie o tom, kto platil Fegyveresov pobyt v zahraničí, avšak sám Fegyveres v rozhovore pre SME z roku 2014 priznal, že dostal peniaze, od istého podnikateľa na Slovensku. Na otázku od koho boli peniaze odpovedal: „Neviem presne. Nie som si istý.“ . Vladimír Mečiar o peniazoch pre Fegyveresa hovoril viackrát. Mimo iného aj v rozhovore pre denník SME z roku 2012. Výrok hodnotíme ako neoveriteľný.


Po zavlečení Michala Kováča ml. do Rakúska, ktoré sa odohralo 31.augusta roku 1995, sa koncom septembra príslušník SIS Oskar Fegyveres priznal, že sa nevedome podieľal na zavlečení Kováča ml. Fegyveres prestúpil do SIS krátko pred zavlečením z polície, kde pracoval so svojim dlhoročným kamarátom Róbertom Remiášom. Ako nováčik bol nasadený do tímu, ktorý pracoval na sledovaní prezidentovho syna. Po skutku od neho dostala polícia písomné priznanie, ktoré zopakoval aj vo výpovede. Na celom skutku sa, podľa neho, podieľala SIS s vedomím Ivana Lexu. 

Okamžite po výpovedi, Fegyveres ušiel zo Slovenska pre strach o svoj život. Najskôr sa zdržiaval v Maďarsku, neskôr v Česku, Poľsku a vo Švajčiarsku, kde SIS údajne poslala komando aby Fegyveresa vypátalo. Celý čas mu spojku so Slovenskom robil jeho kamarát Róbert Remiáš, ktorý bol v júni 1996 zaraždený. Podozrenie padlo na SIS, ale napriek tomu, že na tento prípad sa mečiarove amnestie nevzťahujú, nikdy nebol doriešený a za jeho vraždu dodnes nikto nesedí.

Dátum zverejnenia analýzy: 08.03.2017
success
error