DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Vladimír Mečiar

ĽS-HZDS

...nerobte z Nemcov hlupákov. Na svedkov vydávajú medzinárodné zatykače? V nemeckom práve je to možné? To nie je možné.

Meciar a Bugár o amnestiách - 08.03.2017
Nepravda

V prípade zavlečenia Kováča ml. pôvodne médiá informovali, že Kováč ml. sa zúčastnil podvodu, z ktorého bol v Nemecku obvinený. Neskoršie zdroje však uviedli, že Kováč ml. bol len podozrievaný a do Nemecka ho potrebovali ako svedka. 

11. novembra 1994 bol Interpolom vydaný medzinárodný zatykač na Michala Kováča ml. v súvislosti s tzv. kauzou Technopol. O vydaní zatykača na Kováča ml. informoval ako prvý Slovenský denník Slovenská republika 7. marca 1995. TV noviny uvádzajú, že Kováč ml. bol obvinený v Nemecku z účasti na podvode, ktorý presahoval dva milióny dolárov.  

SME uvádza, že v texte zatykača sa ako hlavní strojcovia podvodu voči bratislavskému Technopolu skloňovali dve osoby: Peter K., bývalý pracovník Rádia Slobodná Európa v Mníchove, a obchodník V. D. W. z Holandska. Prvý menovaný bol v texte právoplatne odsúdený na trest odňatia slobody vo výške piatich rokov a ôsmich mesiacov. O druhom v texte nebola zmienka, aj keď bolo zrejmé, že sa považoval za iniciátora a organizátora podvodu.

Čo sa týkalo jeho spoločníka Michalovi Kováča. ml., vraj ako bývalý pracovník Technopolu - kde nikdy nepracoval (čo neskôr verejne potvrdil aj sám generálny riaditeľ tejto spoločnosti) - nadväzoval v nej potrebné kontakty. Údajne sa podieľal aj na zisku z podvodov. Postupne  vysvitlo, že zo spáchania tohto skutku bol len podozrievaný a vedúci úradu prokuratúry v Mníchove Dieter Emerich ho potrebuje ako svedka. O týchto faktoch sa údajne dlho v tlači nehovorilo. 

Vtedajšie kompetentné orgány reagovali, že : "Ministerstvo spravodlivosti SR od orgánov Spolkovej republiky Nemecko nedostalo doteraz žiadny zatýkací rozkaz ani inú žiadosť v súvislosti s trestnou činnosťou občanov SR v SRN," vyhlásil vtedajší minister Liščák.


Dátum zverejnenia analýzy: 08.03.2017
success
error