ĽS-HZDS
...trestné stíhanie Michala Kováča mladšieho pre podozrenie z viacerých finančných podvodov v objeme sumy 280 miliónov slovenských korún.
Vladimír Mečiar síce o sume 280 miliónov slovenských korún hovoril pravidelne aj pred niekoľkými rokmi (napríklad v rozhovore v roku 2012 pre denník SME), iné zdroje túto sumu neuvádzajú, naopak uvádzajú ako škodu pre Technopol 2.3 milióna amerických dolárov resp. 69 miliónov korún.Výrok preto hodnotíme ako nepravdivý.
Dostupné zdroje uvádzajú, že týmto podvodom vznikla spoločnosti Technopol škoda vo výške 2,3 milióna dolárov teda v prepočte asi 69 miliónov korún československých:
"V súvislosti s tzv. kauzou Technopol vydal Interpol medzinárodný zatykač na Kováča ml. 11. novembra 1994. Syn slovenského exprezidenta bol v Nemecku obvinený kvôli podozreniu z účasti na podvode, vo finančnom vyčíslení presahujúcom dva milióny dolárov." (SME)
Slovenské orgány navyše Michala Kováča mladšieho neobvinili z podozrenia zo spáchania finančných podvodov, ale z návodu na trestný čin podvodu ako účastníka trestného činu, teda nie páchateľa ani spolupáchateľa. V Nemecku bol podľa vtedajšieho slovenského denníka Slovenská republika na Kováča ml. vydaný medzinárodný zatykač kvôli obvineniu z účasti na podvode vo forme navádzania.Čiže aj v tomto zmysle možno vo výroku Vladimíra Mečiara badať isté zavádzanie, keďže navodzuje dojem Kováča ml. ako podozrivého páchateľa
Pár mesiacov po vydaní medzinárodného zatykača na Michala Kováča mladšieho ho neznámi páchatelia protiprávne zavliekli do Rakúska. Chronológiu kauzy objasňujú rôzne médiá. Ako píšu aktuality.sk: "podľa spísanej obžaloby mala za zavlečením stáť Slovenská informačná služba. Prípad bol údajným vyvrcholením sporov medzi vtedajším prezidentom Kováčom a premiérom Vladimírom Mečiarom".
Michal Kováč udelil v decembri 1997 ako vtedajší prezident milosti všetkým stíhaným aktérom kauzy Technopol – Michalovi Kováčovi mladšiemu, Martinovi Syčovi-Milému a Mariánovi Kočnerovi. Denník N zverejnil celé znenie milostí prvýkrát až v roku 2017. "Ako vyplýva zo zverejnených milostí, v prípade Kováča ml. a Siča-Milého išlo o to, že navštívili v decembri 1991 tretiu osobu (meno vybielené) v Mníchove, kde ju prehovorili na spoluúčasť na podvode voči akciovej spoločnosti Technopol Bratislava. Spoločne jej vraj vyhovorili obavy z toho, že navrhovaný fiktívny obchod s textíliami je nereálny. Presviedčali vraj túto osobu, že do obchodu je zapojený známy človek, ktorý zaplatenie fiktívneho tovaru uhradí cez bratislavskú pobočku ČSOB. A tak nakoniec po tomto stretnutí vo februári až v máji 1992 spoločne uskutočnili dovoz neexistujúcich textílií v hodnote vyše 2,3 milióna amerických dolárov z Holandska od firmy Introcommerce Inc. pre Technopol Bratislava. Spôsobili tak Technopolu škodu vo výške 69 miliónov slovenských korún. Sumu si údajne podľa vopred pripraveného plánu rozdelili."
O prepojení Mečiarovych amnestií a Kováčovych milostí hovorí pre denník aj vtedajší riaditeľ legislatívneho odboru Kancelárie prezidenta Ivan Trimaj. Ten milosti zdôvodňuje tým, že prezidentov syn by inak nemal ako ísť vypovedať do Nemecka, kde sa podvod vyšetroval, keďže mu odobrali pas. Kováč mladší v Nemecku napokon vypovedal, súd v Mníchove v roku 2000 konanie voči Kováčovi ml. zastavil.