DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Ján Richter

SMER-SD

Pred necelými tromi rokmi sme prijali zákon o povinnej aktivácii všetkých tých, ktorí poberajú hmotnú núdzu. Vy ste reagovali s tým, že ste sa obrátili na ústavný súd...

Bugár, Nicholsonová a Richter v TA3 - 06.03.2017
Pravda

Zákon č. 417/2013 Z.z. o pomoci v hmotnej núdzi bol prijatý 26. novembra 2013 a do účinnosti vstúpil 1.januára 2014. Následne bol v prechodnom období pol roka a do platnosti prišiel 28. júna 2014. Je tiež pravdou, že opozícia podala návrh na posúdenie ústavnosti tohto zákona Ústavnému súdu Slovenskej republiky. Treba však poznamenať, že zákon nebol prijatý pred "necelými troma rokmi", ale už pred "tromi rokmi a pár mesiacmi", no výrok hodnotíme i tak ako pravdivý.


Aktuálne znenie zákona už prešlo od jeho prvého návrhu niekoľkými zmenami. Prvý krát sa však Národná rada Slovenskej republiky uzniesla na zákone, ktorý pochádzal z iniciatívy strany SMER-SD, už 29. októbra 2013. Následne bol zákon vráteny do parlamentu prezidentom republiky, Ivanom Gašparovičom, no poslanci ho 26. novembra opätovne schválili. 
 
Opoziční poslanci, konkrétne skupina 30 poslancov zastúpených Jozefom Mihálom, však podala ešte 27.decembra 2013 návrh Ústavnému súdu Slovenskej republiky na posúdenie súladnosti zákona s predpismi vyššej právnej sily. Namietali pritom, že ide o odopretie práva na pomoc pri zabezpečení základných životných potrieb a tiež nerovné zaobchádzanie, keďže: "ľudia v hmotnej núdzi budú mať nárok na finančnú pomoc od štátu vo výške 61,60 eura len vtedy, ak odpracujú 32 hodín mesačne v rámci menších obecných služieb alebo dobrovoľných činností. Základným predpokladom týchto podmienok má byť to, že ľuďom v hmotnej núdzi má byť práca ponúknutá." 

Ústavný súd SR však 27. mája 2015 rozhodol, že predloženému návrhu nevyhovuje, pričom jeho predsedníčka, Ivetta Macejková, na webovom sídle k danému rozhodnutiu okrem iného uvádza: "Ústavný súd dospel k záveru, že pomer časového rozsahu činností a výšky potenciálne krátenej dávky v hmotnej núdzi je pod hranicou hodinovej minimálnej mzdy, možno ju však považovať za síce za hraničnú, ale ústavne ešte stále akceptovateľnú, najmä z hľadiska jej účelu a cieľa, ktoré treba rešpektovať, pretože v súčasnej dobe sú skutočne relevantné."

Dátum zverejnenia analýzy: 05.03.2017
success
error