DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Béla Bugár

MOST-HÍD

....však po roku 2001 som bol tiež jednak aj v koalícii, jednak aj v parlamente a tam pôvodne zákon prišiel ako s jednokolovou voľbou, len sa to zmenilo samozrejme pomocou HZDS a SDĽ...

Bugár, Nicholsonová a Richter v TA3 - 06.03.2017
Pravda

O zákone o voľbách do orgánov samosprávnych krajov sa rokovalo v roku 2001. Samotný vládny materiál pracoval s jednokolovými voľbami. Pozmeňujúci návrh na dvojkolové hlasovanie podal poslanec HZDS Ján Cuper (.pdf, str.1). Za tento návrh hlasovali všetky prítomní poslanci za HZDS a SNS, spolu s väčšinou poslancov z SDĽ. Návrh schválili tesnou väčšinou, 76 poslancov hlasovalo za. Tento pozmeňujuci návrh, ktorým sa zaviedli dvojkolové voľby, poslanci za SMK nepodporili, hlasovali proti návrhu. Zákon ako celok, aj so schválenou úpravou o dvojkolových voľbách predsedov VÚC, bol nakoniec schválený 105 hlasmi za. Poslanci za SMK na hlasovaní prítomní neboli, Bugár po schválení zákona mal vyhlásiť, že predseda vlády Dzurinda by mal odstúpiť. Výrok hodnotíme ako pravdivý. 


Druhé kolo volieb je obsiahnuté v zákone 303/2001 Z. z. v paragrafe 42 : 
"(1) Ak v prvom kole volieb nezískal ani jeden z kandidátov nadpolovičnú väčšinu platných hlasov, koná sa do 14 dní druhé kolo volieb. Druhé kolo volieb a deň ich konania vyhlási predseda Národnej rady Slovenskej republiky bezodkladne po uverejnení výsledkov volieb ústrednou volebnou komisiou.
(2) Do druhého kola postúpia tí dvaja kandidáti, ktorí získali najväčší počet platných hlasov v prvom kole volieb. Ak niektorý z kandidátov, ktorý postúpil do druhého kola volieb, prestane byť voliteľný za predsedu alebo ak sa práva kandidovať vzdá, postupuje do druhého kola volieb kandidátov ten, ktorý v prvom kole získal v ďalšom poradí najväčší počet hlasov. Ak pre druhé kolo volieb nie sú dvaja kandidáti, vykonajú sa nové voľby (§ 46 ods. 1 písm. d).
(...)
(4) V druhom kole volieb je za predsedu zvolený ten kandidát, ktorý získal najväčší počet platných hlasov. Pri rovnosti hlasov sa vykonajú nové voľby (§ 46 ods. 1 písm. d)."

Tento zákon bol prijatý 4. júla 2001 Národnou radou spolu so zákonom 302/2001 o samospráve vyšších územných celkov. V otázke volieb bol prijatý pozmeňujúci návrh (.pdf, str. 1) poslanca HZDS Jána Cupera na zavedenie dvojkolovej voľby. Dvojkolová voľba mala vtedy najväčší dopad práve na SMK, kedže šanca na zvolenie maďarského kandidáta bola minimálna - v žiadnom z 8 krajov netvorilo maďarské obyvateľstvo väčšinu. SMK s Bélom Bugárom bolo v tej dobe proti závadzaniu dvojkolovej voľby predsedu VÚC. "Predstavitelia SMK kritizovali snahu SDĽ zachovať okresné úrady a zámer KDH presadiť dvojkolovú voľbu predsedov VÚC, ktorý podľa nich vychádzal z obáv, že predsedom niektorého VÚC by sa mohol stať občan maďarskej národnosti...V zákone sa presadila aj dvojkolová voľba predsedu VÚC, ktorú SMK považovalo za snahu zabrániť občanovi maďarskej národnosti, aby bol zvolený za predsedu VÚC(.pdf, str. 15)

Okrem dvojkolovej voľby sa platný zákon líši od pôvodného vládneho návrhu zákona v možnosti hlasovať pre cudzincov s trvalým pobytov, vyšším počtom petičných podpisov potrebných pre podporenie kandidatúry (z pôvodných 500 podpisov sa počet zvýšil na 1000) a skrátenou dobou trvania volebnej kampane (z 25 dní pred voľbami sa doba skrátila na 17 dní). Vládny návrh zákona taktiež počítal s dvanástimi krajmi, ktoré boli navrhované vo vládnom návrhu zákona o samospráve VÚC, počet VÚC sa neskôr znížil na osem. 

Za pozmeňujúce návrhy poslanca Cupera v HZDS hlasovali za všetci prítomní poslanci (38), podobne to bolo aj u poslancov SNS (11). V SDĽ hlasovalo za 14 poslancov, jeden bol proti, traja sa zdržali a dvaja poslanci nehlasovali. Pozmeňujúci návrh zavádzajúci dvojkolové voľby bol tak schválený len tesnou väčšinou. Za zákon ako celok hlasovalo nakoniec 105 poslancov, poslanci za SMK neboli prítomný. Názor a nespokojnosť so schváleným znením zákona ilustruje aj to, že Bugár potom vyjadril presvedčenie, že Dzurinda by mal zo svojej funkcie odstúpiť.

Dátum zverejnenia analýzy: 05.03.2017
success
error