DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Veronika Remišová

Za ľudí

Pán minister Pavlis, bývalý minister hospodárstva, teraz ho strana SMER nominovala na vedúcu pozíciu jedného štátneho orgánu, v minulosti vlastnil firmu, predal ju schránkovej firme na ostrove Curacao a táto firma viedla so štátom veľký spor o závratnú sumu 60 miliónov eur.

O protischránkovom zákone a o zákone proti extrémizmu - 23.10.2016
Pravda

Bývalého ministra hospodárstva Pavla Pavlisa vymenovali za nového predsedu Úradu pre normalizáciu, metrológiu a skúšobníctvo (ÚNMS), do funkcie mal nastúpiť 1. októbra tohto roku, ako informuje denník SME. V minulosti vlastnil Pavlis firmu Port Service, s ktorou štát prehral súdny spor, pričom štát musel firme vyplatiť viac ako 60 miliónov eur. Spoločnosť neskôr predal schránkovej firme na ostrove Curacao. Výrok hodnotíme ako pravdivý.

Port Service, pôvodne Pavlisova firma, sa prihlásila v roku 2001 do súťaže na privatizáciu spoločnosti Slovenská plavba a prístavy, ako uvádza Denník N. Súťaž však vyhrala Penta, aj keď Port Service dal lepšiu ponuku, Pavlis zažaloval Fond národného majetku pre ušlý zisk. Firma vtedy mala vysúdiť viac ako 60 miliónov eur. Rok na to, Smer nominoval Pavla Pavlisa za člena dozornej rady Fondu, ktorý žaloval. Denník SME o tom informoval v roku 2011, keď už bol Pavlis poslanec. O kauze píše aj nadácia Zastavme korupciu, ktorá opisuje podrobnejšie súvislosti celého prípadu.

„Fico teda do dozornej rady FNM navrhol človeka, ktorý bol predsedom predstavenstva a spolumajiteľom firmy, ktorá stojí za jedným z najväčších súdnych sporov v histórii FNM,“ napísala Remišová na svojom blogu.

Nadácia Zastavme korupciu ďalej informuje o predaji Port Service schránkovej firme sídliacej na ostrove Curacao:
"...spoločnosť Port Service Bratislava, spol. s r.o., kde sú spolumajitelia Andrej Babiš, Pavol Pavlis a istý rakúsky podnikateľ, predali 100 percent akcií svojej dcérskej spoločnosti Port Service, a.s., schránkovej firme Castelo Holdings N.V., ktorá sídli v Holandských Antilách na ostrove Curacao."

Robert Fico vtedy nevidel dôvod na odvolanie ministra, opozícia však zbierala podpisy na jeho odvolanie. Pavlis nakoniec odstúpil sám, a oznámil že je to „v mene politickej kultúry“.

Dátum zverejnenia analýzy: 23.10.2016
success
error